Купуємо

Безлактозні продукти — молочка, корисна для всіх

bezlaktozni-produkty-molochka-korysna-dlya-vsih-1

Лауреат Нобелівської премії, великий фізіолог Іван Павлов кожен день починав зі склянки молока та прожив 86 років. «Їжа, приготована самою природою», — так говорив він про цей продукт. Але однаково корисним молоко є не для всіх. За різними оцінками від 37 до 70 % людей мають непереносимість лактози. Однак сьогодні це вже не привід відмовлятися від улюблених молочних продуктів і молока. Харчова промисловість навчилася отримувати безлактозні продукти, які не втрачають корисні якості внаслідок обробки. У них залишаються вітаміни, білки та інші поживні речовини. Пропонуємо познайомитися з цими продуктами ближче.bezlaktozni-produkty-molochka-korysna-dlya-vsih-2

Лактоза — головна причина непереносимості молока

Лактоза — це дисахарид, складний цукор. Його ще називають молочним цукром. Щоб його засвоїти, організму потрібно розщепити молекулу лактози на дві частини: глюкозу та галактозу. Але зробити це може тільки спеціальний фермент лактази, якої достатньо всього у 30% дорослого населення. У решти здебільшого він припиняє вироблятися в 3–4 роки. Унаслідок цього, молочний цукор потрапляє до кишківника у нерозщепленому вигляді, що спричиняє бродіння і неправильну роботу з розщеплення та засвоєння продукту.

Якщо після вживання молока у людини з’являються здуття, діарея, тяжкість у кишківнику — це вірні ознаки непереносимості лактози. Рішенням цієї проблеми сьогодні є безлактозні молочні продукти. Вони не нові, але зазвичай невідомі багатьом українцям.

Продукти без лактози — користь чи данина моді?

У всіх енциклопедіях написано, що молоко — це унікальний продукт з оптимальним співвідношенням корисних речовин. Він містить 20 амінокислот, вісім із яких незамінні, важливі мінерали, вітаміни групи В, А, D. Звідси висновок, що молоко необхідно пити протягом усього життя. Спеціально для тих, хто не може нормально засвоювати лактозу, виробляють так зване безлактозне молоко та його похідні продукти.

Оскільки вони вважаються корисними та дієтичними, деякі включають їх у меню, дотримуючись моди та принципів ЗСЖ. У цьому нічого поганого немає. За смаком таке молоко практично не відрізняється від звичайного та зберігає необхідні для людини речовини. Це можливо завдяки сучасним технологіям, що застосовуються на виробництві.

Як виробляють?

Вперше виробництво молока без лактози було налагоджено ще в 1970-х роках. Тоді у промислових умовах стали застосовувати ферменти для штучного розщеплення лактози. Таким чином вдавалося прибрати близько 98% молочного цукру. Однак навіть таке молоко люди із сильною чутливістю до лактози пити не могли. До того ж воно було солодкуватим на смак.

Випуск повноцінного молока із залишковим вмістом лактози менше 0,01% запустила компанія Valio у 2001 році у Фінляндії. За допомогою спеціальної мембранної фільтрації і подальшого додавання лактази технологам вдалося повністю прибрати лактозу, зберігши смак і властивості цільного молока.bezlaktozni-produkty-molochka-korysna-dlya-vsih-6

Безлактозні та низьколактозні продукти: в чому різниця?

Отримати легкозасвоювані молочні продукти можна вдома за допомогою зброджування. Всі кисломолочні продукти містять набагато менше лактози, ніж молоко. Молочний цукор тут розщеплюють бактерії. Найменша кількість лактози — у твердому сирі.

Але такі продукти називаються низьколактозні, тому що все ж незначна доза дисахарида в них залишається. Повністю безлактозне молоко випускається лише промисловим способом.bezlaktozni-produkty-molochka-korysna-dlya-vsih-7

Залежно від кількості лактози, продукти поділяються на:

  1. Низьколактозні — всі кисломолочні продукти, а також молоко з показником лактози не більше 1%.
  2. Безлактозні натуральні молочні продукти — молоко та похідні товари з лактозою не більше 0,01%.
  3. Безлактозні рослинні продукти — продукти з білка злакових культур і горіхів. Підходять для харчування вегетаріанців, а також людям із непереносимістю молочного білка.

Як правильно вибрати?

Усі безлактозні продукти в Україні маркуються написом: «безлактозні» або «без лактози». Сьогодні до списку входить не тільки молоко, але і всіма улюблені похідні його продукти: масло, сири, йогурти, сметана та інше. У магазині такі товари розміщуються у спеціальних відділах дієтичного харчування або на полицях разом з іншими молочними продуктами.

Знайти безлактозні продукти в Києві можна в мережі магазинів Метро або замовити в офіційному інтернет-магазині. Важливо слідкувати за терміном придатності: оптимальний термін зберігання молока в заводській упаковці — два місяці. Після відкриття упаковки — не більше трьох діб. Краще зберігати продукти в паперових пакетах без доступу сонячних променів.

Рослинне молоко та його види

Молоко з рослинних джерел також корисне для організму, проте його харчова цінність менша. Для тих, хто стежить за фігурою або має непереносимість молочного білка, такий продукт — справжня знахідка.

Види молока з рослинних продуктів:

  • мигдальне — найпопулярніший вид безлактозного рослинного молока. Воно ніжне та вершкове на смак, тому цілком заміняє коров’яче;
  • соєве — популярне в країнах Азії, де з нього виготовляють сир тофу. Має м’який вершковий смак і багатий набір амінокислот. Через високий вміст білка підходить для харчування спортсменів;
  • вівсяне — легке молочко із солодкуватим смаком. Містить білок глобулін, який є хорошим замінником тваринного білка;
  • рисове — не містить глютену, тому вважається універсальним дієтичним продуктом;
  • кокосове — єдине з усіх нелактозних продуктів, яке містить лауринову кислоту. У невеликих дозах ідеальне для зміцнення імунітету.

Єдиний мінус рослинного молока — це низький вміст кальцію. Тому найкраще віддавати перевагу звичайним або безлактозним молочним виробам.