Відчуй літо на смак: чай з льодом і лимонад — кожному до смаку!
Чи знаєш ти?
Чай з льодом дійсно має бути дуже-дуже холодним, саме тому під час подавання напою в склянці стільки льоду. Під час готування аромат напою підсилюють шляхом додавання кубиків замороженого соку. Така хитрість робить аромат і колір літнього напою стійкішими та яскравішими. Наприклад, сік ананаса, апельсина, чорної або червоної смородини особливо підходить для приготування цього освіжального фруктового витвору кулінарного мистецтва.
У поєднанні зі стравами барбекю це дає змогу відчути літо на смак: чаєм з льодом і прохолодними напоями насолоджуються в усьому світі й цінують їх за безалкогольність. Чому б не здивувати гостей освіжальними напоями, приготованими власноруч?
Класичний холодний
Основою для цього класичного освіжального напою з лимонним соком слугує той самий чорний чай: для створення яскравого смаку особливо підходить ассамський або цейлонський чай. А от смак чаю з льодом на основі дарджилінг дещо м’якший.
Гурмани завжди готують міцнішу основу для чаю з льодом, ніж для звичайного гарячого, бо лід розбавляє чайний настій. На літр окропу додають близько 12 столових ложок чаю. Давши чаю настоятися протягом трьох хвилин, до нього додають свіжий сік лимона й цукор за смаком, а потім украй важливо діяти швидко: гарячий чай наливають безпосередньо в кубики льоду для миттєвого охолодження. Тільки так зберігаються його апетитний колір та аромат. Чорний чай, охолоджений повільно, гірчить.
Чи знаєш ти?
У літню спеку чай з льодом — саме те, що треба для боротьби зі спрагою. Дізнайтеся історію цього чудового напою, створеного понад століття тому. На всесвітній виставці в Сент-Луїсі 1904 року англієць Річард Блекінден розповідав відвідувачам про користь чорного чаю. Але через жахливу спеку ніхто не цікавився гарячим напоєм. Саме тому він просто налив гарячий чай у склянку з льодом, і цей напій миттєво став популярним завдяки відмінному смаку.
Фруктова зваба
Відтоді світ чаю з льодом став барвистішим і різноманітнішим. Цей прохолодний напій можна готувати по-різному, з безліччю сортів чаю: зеленим, фруктовим, трав’яним і чаєм ройбуш. Вибір великий — можна додати ще й сік зі шматочками свіжих фруктів. Яблучний сік, абрикосовий або персиковий нектар чудово поєднуються з чорним чаєм, надаючи напою солодкості й чудового аромату. Цитрусові фрукти й свіже листя м’яти підсилюють прохолоджувальний ефект і відмінно поєднуються з зеленим чаєм з льодом. Як декоративний елемент можна додати нарізані шматочками полуницю, персик, ананас і навіть виноград винних сортів, а ще до кубиків льоду додають скибочки апельсина, лимона й лайма.
Лаймово-імбирний лимонад
- Необхідно закип’ятити воду (200 мл) із тростинним цукром (100 г), шматочками імбиру (1 корінь) і лемонграсу (3 стебла).
- Варити протягом 15 хвилин, а потім процідити настій крізь ситечко й додати сік лайма (300 мл).
- Змішати настій з мінеральною водою (500 мл), охолодити лимонад і подавати з невеликими листочками м’яти, скибочками лайма чи льодом.
Порада
Як подавати солодкий охолоджений напій — питання смаку. Цукор або цукор-кандис потрібно додавати тільки в гарячий чай, бо лише в гарячій воді він розчиняється повністю. Сироп — чудова альтернатива цукру, якщо потрібно підсолодити холодний чай. Подаючи на стіл, гостям можна запропонувати сироп, щоб вони могли самі підсолодити напій на свій смак.
Розмаїття прохолодних напоїв
Крім чаю з льодом, можна приготувати безліч інших прохолодних напоїв з фруктами й травами. В Америці приготування прохолодних напоїв із сумішшю лимонаду в спеку у великих компаніях давно стало доброю традицією. Щоб приготувати такий напій, потрібно додати в окріп цукор і лимонний сік. Додавання щіпки солі в напій запобігає появі гіркоти. Добре охолоджений і прикрашений фруктами лимонад — чудове доповнення до літнього барбекю. Якого кольору й смаку будуть ці чудові прохолодні напої, залежить від багатства уяви того, хто зважився приготувати їх самостійно.