Дізнайтеся, в чому відмінність між варенням, повидлом, конфітюром і джемом. Також ми розповімо, чим відрізняються способи їх приготування, що впливає на консистенцію та структуру цих десертів.
Варення, джем, конфітюр, повидло: в чому відмінності?
Пізньої дощової осені або вогкої зими приємно пити чай вприкуску з ароматною смакотою, яка нагадує про літо. Але що саме ви їсте — варення, джем, конфітюр або повидло? Для багатьох відповісти на це запитання буде непросто.
Усі згадані вище ласощі роблять з ягід, фруктів і солодкої складової — цукру, патоки, меду. Але чим відрізняється варення від джему та конфітюру, відомо одиницям.
Пропонуємо розібратися з особливостями приготування цих десертів. Ну а якщо вам захочеться зробити, наприклад, варення самостійно, то радимо скористатися наведеним нижче рецептом. Усі необхідні для приготування такої смакоти продукти ви в будь-який момент зможете придбати в торгових центрах мережі METRO.
Варення
Традиційні ласощі східних слов’ян, греків, болгар, жителів Закавказзя і Близького Сходу. Особливість цієї смакоти: плоди або їх шматочки в готовій страві зберігають свою форму. Тому варять такий десерт з добірних ягід і фруктів в сиропі нетривалий час. До слова, іноді варення готують і з вельми незвичайних інгредієнтів — кавунових скоринок, шишок і навіть огірків.
Використовують ці ласощі як самостійну страву, а також для начинки пирогів, рулетів. Крім того, варенням поливають оладки, млинці.
Пропонуємо вам спробувати приготувати цю смакоту з персиків. З наведеної нижче кількості продуктів вийде 3 л варення. Весь процес приготування триватиме близько 6–8 годин, але не переживайте: ваші активні дії заберуть значно менше часу.
Інгредієнти:
- лимон — половинка;
- цукор — 1,5 кг;
- персики — 2 кг.
Покрокова інструкція:
- Стиглі, але щільні плоди миємо, висушуємо, видаляємо з них кісточки. Ріжемо персики на однакові невеликі часточки. Переміщаємо подрібнені фрукти в широку миску або каструлю, засипаємо невеликою кількістю цукру, поливаємо соком половини лимона. Відставляємо на кілька годин в бік — персики повинні пустити сік.
- Зливаємо рідину в окремий посуд. Додаємо в персиковий сік цукор, що залишився, варимо сироп. Помішуючи, доводимо солодку рідину до кипіння. Проварюємо сироп ще 2–3 хвилини.
- Заливаємо солодкою рідиною подрібнені фрукти, ставимо місткість з ними на плиту. Після закипання зменшуємо вогонь до мінімуму, варимо 5 хвилин, знімаємо пінку, відставляємо, даємо масі повністю охолонути. Накриваємо каструлю марлею, щоб з варення випарувалася волога.
- Остиглий десерт знову доводимо до кипіння, варимо на мінімальному вогні. Час від часу помішуємо страву дерев’яною ложкою. Коли персики уваряться (на це піде 40–50 хвилин), розливаємо отриману смакоту у стерилізовані баночки та закатуємо їх.
Джем
Чим варення відрізняється від джему? Станом плодів. Готуючи джем, фрукти та ягоди спеціально бланшують, аби вони повністю розварилися. Також десерт, який розглядаємо, має желеподібну структуру. Такого стану вона набуває завдяки тривалому уварюванню плодів на сильному вогні. У цілому цей десерт густіший за варення, в застиглому вигляді він падає шматками. Використовують джем як начинку для пиріжків, прошарок тістечок.
Конфітюр
Різновид джему. Особливість конфітюру — до його складу входять цілі плоди або їх шматочки. Завдяки додаванню желювальних речовин згадана страва має желеподібну структуру. Конфітюр не розтікається, тому його часто використовують як начинку в стравах, що потребують термообробки.
Повидло
По суті, це уварене фруктово-ягідне пюре. Для його приготування використовують пошкоджені, пом’яті плоди, оскільки їх все одно перетирають. Варять повидло до загустіння. Готовність страви перевіряють так: проводять лопаткою/ложкою по дну посуду, в якій кипить смакота. Коли залишається доріжка, що повільно заповнюється солодкою масою, значить, повидло можна знімати з плити.