П'ємо

Домашнє вино з яблук: готуємо ароматний сидр

domashnye-vyno-z-yabluk-1

Вважаєте, що в домашніх умовах приготувати якісний алкогольний напій неможливо? Напевно, ви або не пробували його зробити, або діяли неправильно.

Саморобне яблучне вино вийде смачним навіть у новачків. Головне — дотримуватися технології. І ви переконаєтеся, що домашній сидр легко може дати фору багатьом магазинним «побратимам».

Напої різні, рецепт — один

domashnye-vyno-z-yabluk-2

Готуючи вино власноруч, можна використовувати усі відомі сорти яблук. Саме від обраних фруктів залежить смак і міцність майбутнього напою. Вищим пілотажем вважається вміння гармонійно міксувати різні види яблук, створюючи продукт із багатим незвичайним смаком.

Якщо ви хочете зробити легке вино, змішайте кислі або кисло-солодкі плоди з солодкими (пропорція 1:2). Кріплені напої виходять з кислих і терпких (гірких) сортів яблук, що перебродили.

На те, яким буде вино, також впливає кількість доданого цукру. Під час приготування використовуйте нашу підказку. Якщо хочете отримати легке сухе вино, додайте в 1 л яблучного соку 150–200 г цукру. Бажаєте насолодитися міцним напоєм? Тоді у згадану кількість соку додайте 200–250 г цукру. 350 г останнього на кожен літр рідини потрібно, якщо хочете приготувати десертне вино. Щоб зробити лікерний напій, в 1 л соку потрібно покласти 400 г цукру.

Яблука, з яких ви плануєте виготовити домашнє вино, мають бути дозрілими та соковитими. Отже, літні сорти можна використовувати одразу. Осіннім же необхідно приблизно 7 днів, а зимовим — десь 3–4 тижні, щоб дійти до потрібної кондиції після того, як їх зібрали.

Як правило, рецепт яблучного вина не передбачає додавання води. Виняток — якщо використовуєте занадто кислі фрукти або плоди дички. Тоді кожен літр яблучного соку можна розвести 100 мл води.

Яблучне вино на диких/природних дріжджах

domashnye-vyno-z-yabluk-3

Домашнє вино з яблук, звичайно, має бродити. Але використовувати магазинні продукти ми не будемо, оскільки обійдемося природними дріжджами.

Складові:

 • яблук — 10 кг;
 • цукру — 150–400 г на кожен літр соку;
 • води — за необхідності (для терпких сортів, 100 мл/1 л соку).

Кількість кінцевого продукту, час приготування

Кінцевий об’єм вина залежить від соковитості яблук, тобто від кількості отриманого соку. Процес приготування триває від 2 до 6 місяців.

domashnye-vyno-z-yabluk-4

Покрокова інструкція

 1. У жодному разі не миємо фрукти! Вода видалить природні дріжджі, що живуть у шкірці, без яких вино не забродить. Якщо яблука дуже брудні, витріть їх сухою губкою або м’якою ганчіркою.
 2. Щоб майбутнє вино не гірчило, видаляємо з плодів серцевину, черешки, зрізаємо зіпсовані, підгнилі місця, позбуваємося цвілі.
 3. Вичавлюємо сік. Зробити це можна або за допомогою соковижималки, тоді процес відстоювання спроститься, або подрібнивши яблука за допомогою спеціальної тертушки, м’ясорубки, блендера, а потім віджавши отримане пюре через марлю або пресом. Якщо в рідину потрапило багато м’якоті, не хвилюйтеся — на наступних етапах ми її позбудемося.
 4. Заповнюємо отриманим пюре посуд з широким горлом. Це може бути бочка, каструля, емальоване відро. Перед тим, як помістити сік у посуд, уважно огляньте його. На внутрішній поверхні ємності не має бути відколів, інших пошкоджень. Залишаємо сусло на 72 години, щоб воно відстоялося. У результаті маса розшарується на сік (він буде внизу) і мезгу (залишки м’якоті, шкірок), які піднімуться вгору.
 5. Перші два дні розмішуємо сусло дерев’яною ложкою або лопаткою 3–4 рази на добу, щоб спори дріжджів з’єдналися з соком. Ємність можна щільно закривати. Від комах, пилу, дрібного сміття майбутнє яблучне вино захистить марля, якою обв’язують горловину.
 6. На третій день акуратно знімаємо мезгу, що зібралася на поверхні, друшляком. У вас має залишитися сік, вкритий тоненьким (0,3–0,5 см) шаром вищезгаданої маси. Якщо все пройшло вдало, то до цього моменту активізуються процеси бродіння. Про них сигналізують спиртовий запах, піна, шипіння, що з’явилися. Якщо подібного роду активності не спостерігається, значить сусло необхідно «оживити». Всипте в нього п’яту частину зазначеної в рецепті кількості цукру та залиште ще на кілька днів.
 7. Додаємо цукор порціями. Звичайно, можна його висипати одразу, але це сповільнить бродіння, особливо, коли ви плануєте зробити десертне або лікерне яблучне вино. Якщо цукристість перевищить 20 %, процес завмре. Тому краще додавати цей продукт частинами. Першу порцію всипте одразу після зняття мезги, другу/третю — під час процесу бродіння. Отже, знімаємо мезгу, додаємо половину або третину зазначеної в рецепті кількості цукру у вино, перемішуємо до розчинення, залишаємо бродити 5 днів.
 8. Сусло з першою порцією цукру виливаємо в підготовлену ємність (заповнюємо 4/5 об’єму), накриваємо кришкою з водяним затвором. Ідеться про те, що для бродіння знадобиться окремий герметичний посуд. Сировина для вина не має контактувати з повітрям, інакше на виході отримаєте оцет. Тож, вам знадобиться скляна банка, бутель з-під мінеральної води з кришкою та гідрозатвором. Останній допоможе запобігти проникненню повітря у вино та буде виводити вуглекислий газ. Кришку-гідрозатвор можна купити або зробити самостійно. Вам знадобиться трубка з пластику (скла) невеликого діаметру та еластичний шланг. У кришці пробиваємо отвір, герметично вставляємо трубку (щілини замащуємо пластиліном, тістом), на зовнішню її частину надягаємо шланг. Другий кінець шланга на 2–3 см опускаємо в склянку з водою. Кінець трубки не має торкатися піни та вина. Про активність бродіння свідчать бульбашки в склянці. Як тільки вони припинять з’являтися, процес закінчиться.

Лайфхак: наші батьки та дідусі використовували з цією метою крапельницю, але голка в даній медичній системі занадто тонка. Однак інший лікарський аксесуар — медична рукавичка — досі використовується. Її надягають на банку, в одному пальці тонкою голкою проколюють дірочку. Як тільки вино перестане бродити, рукавичка опаде.

 1. На п’яту добу акуратно знімаємо водяний затвор, відливаємо в окремий посуд частину майбутнього вина, змішуємо його з цукром до розчинення. Потім виливаємо все назад і герметично закриваємо. Якщо ще залишилася порція цукру, повторюємо процедуру через 5 днів.
 2. Підбираємо для бродіння спокійне темне місце. Оптимальна температура, за якої має відбуватися процес, — + 20–22 ºС (мінімум +18 ºС, але не більше +25 ºС). За 30–60 днів у вас буде молоде вино. З осаду на дні воно може натягнути гіркоту. Тому, якщо процес триває більше 55 діб, обережно, щоб не зіпсувати смак, перелийте вино з яблук у чистий посуд, встановіть гідрозатвор і дочекайтеся кінця бродіння.
 3. Даємо сидру дозріти. Пити можна й молоде вино, але ми стільки працювали над його приготуванням, що маємо повне право насолодитися продуктом, в якому розкриється весь букет ароматів і смаків. Тому запасаємося терпінням і ставимо вино на витримку.
 4. Готуємо стерильну суху тару, в якій буде дозрівати напій. Переливаємо в цю ємність вино. Спочатку за допомогою трубки гідрозатвору зливаємо верхні, освітлені шари вина, далі — нижні. Діяти слід акуратно, щоб вони не змішувалися та не піднявся осад. Пляшки заповнюємо доверху, щільно закриваємо. Ставимо яблучне вино в темне прохолодне місце, де воно буде зріти ще 2–4 місяці.
 5. За 10–15 днів переливаємо напій у нові чисті пляшки (це потрібно зробити, оскільки дрібні частинки осаду, як би акуратно ми не зливали верхні шари вина, все одно залишаться), закупорюємо. Процедуру потрібно повторити кілька разів. Вино з яблук буде готове тоді, коли осад практично перестане утворюватися.

Експериментуємо з кількістю цукру та міцністю

domashnye-vyno-z-yabluk-5

На стадії переливання вина з яблук у пляшки можна змінити смак кінцевого продукту. Якщо хочете, щоб напій був солодшим, додайте цукор за смаком. Для цього обережно злийте вино в чисту банку. Потім введіть потрібну кількість цукру, надягніть на ємність кришку з водяним затвором. Відставте вино з яблук на тиждень-півтора, оскільки воно може повторно забродити. Потім розлийте отриману рідину по пляшках.

Якщо ви любите міцніші напої, влийте в сидр горілку. Замість неї можна використовувати спирт, розведений до 40°. Кількість міцного алкоголю має становити не більше 15 % від загальної маси вина з яблук. Пам’ятайте, що смак напою стане жорсткішим. З іншого боку, таке вино зберігається довше.

domashnye-vyno-z-yabluk-6

Нарешті сидр готовий і можна запрошувати гостей на дегустацію. До сухого вина з яблук подавайте морепродукти, нежирне м’ясо. До солодкого —випічку, горішки, фруктові салати. Універсальна закуска до будь-якого сидру — сир.