Яку придбати сковорідку — одвічне питання господинь. Досвідчені кулінари говорять, що хороша сковорідка — це правильно вибрана. А обирати сьогодні є з чого: виробники пропонують найрізноманітніші матеріали і покриття. Ми розповімо, як вибрати сковорідку та не обпектися.
Вибрати чавунну сковорідку або мідну: огляд матеріалів
Першою сковорідкою в історії людства був звичайний камінь, розпечений на сонці. А перші сковорідки з чавуну з’явилися у XII столітті. Як виявилося, цей матеріал довше слугував та краще за інші справлявся зі своїми функціями. Нічого, що такий посуд практично неможливо було втримати в руці: важив він майже 5 кг. Зате їжа готувалася швидко й була завжди смачною. Не дивно, що чавунні сковорідки популярні й тепер.
Від матеріалу посуду залежить смак їжі, допустима температура приготування й особливості догляду. Розглянемо найпопулярніші види сковорідок.
Чавунна сковорідка
Головна особливість чавуну — він рівномірно прогрівається й довго зберігає тепло. У нього пориста структура й низька теплопровідність. А ще це один із довговічних і найнадійніших матеріалів. Саме на таких сковорідках готували наші бабусі та прабабусі в печах. У них багато переваг перед іншими сучасними виробами.
Переваги:
- тривалий термін служби — від 10 років і більше за умови правильного догляду;
- здатність нагріватися до високих температур і довго підтримувати тепло — це особливо важливо під час приготування м’ясних стейків, для ретельного просмажування продуктів;
- накопичують тепло, тому підходять для тушкування та томління продуктів, які потребують тривалої термічної обробки. Під закритою кришкою в такій сковорідці створюється ефект печі;
- з часом набувають антипригарних властивостей;
- не деформуються від різкого перепаду температур;
- витримують високі температури — чавунну сковорідку можна ставити в духовку.
Недоліки:
- не можна довго зберігати в них їжу;
- погано переносять воду й очищувальні засоби, після миття завжди потрібно насухо витирати;
- важкі й тендітні — незважаючи на міцність матеріалу, у разі падіння на тверду поверхню можуть розколотися на дві частини.
Сковорідка з нержавіючої сталі
Посуд із нержавіючої сталі красивий і, найголовніше, безпечний. Матеріал не вступає в реакцію з харчовими продуктами в процесі приготування, тому саме такими сковородами користуються кухарі в ресторанах. Вони добре зберігають тепло, витримують високі температури, чудово підходять для смаження та томління.
Переваги:
- не бояться вологи, легко мити й доглядати;
- безпечний екологічний матеріал;
- довго утримують тепло;
- мають хорошу теплопровідність;
- стійкі до механічних пошкоджень (подряпин).
Недоліки:
- швидко втрачають блиск і презентабельний вигляд — у процесі експлуатації утворюються масляні плями, які важко видаляються звичайними засобами;
- не рекомендується нагрівати порожню сковорідку;
- потребують вправності, у новачків їжа прилипає. Потрібно часто помішувати їжу й не класти продукти на погано розігріту сковорідку.
Мідна сковорідка
Мідь називають матеріалом кулінарних естетів. Мідні сковорідки красиві та практичні. Вони швидко нагріваються й так само швидко остигають, тому ідеальні для приготування складних страв. Рідко мідну сковорідку зустрінеш на домашній кухні: через чималу вартість ними користуються переважно шеф-кухарі. Внутрішню поверхню міді покривають нержавіючим прошарком, тому сковорідку часто плутають зі звичайною сталевою.
Переваги:
- швидко прогріваються;
- легко доглядати й мити;
- стійкі до пошкоджень і подряпин;
- довговічні за умови правильного догляду.
Недоліки:
- швидко остигають;
- висока ціна.
Алюмінієва сковорідка
Алюміній — відносно дешевий і легкий метал. Посуд із алюмінію зручний, але не придатний для високих температур. Краще вибирати з товстим дном і товстими стінками. Усі алюмінієві сковорідки роблять з антипригарним покриттям: полімерним або керамічним. Матеріал не перегрівається, тому ідеально підходить, щоб тушкувати та смажити овочі.
Переваги:
- доступна ціна;
- легкі та зручні в експлуатації.
Недоліки:
- піддаються подряпинам через антипригарне покриття, тому необхідно використовувати лише дерев’яні або пластикові лопатки;
- низька теплопровідність;
- тонкі сковорідки у разі сильного нагрівання здуваються, деформується дно;
- не підходять для індукційних плит;
- недовговічні.
Сковорідки з антипригарним покриттям
На якість посуду значно впливає покриття. Саме воно найчастіше є показником довговічності, а також особливостей використання сковорідки.
Тефлонове покриття
Тефлон — найпопулярніше сучасне антипригарне покриття. Тефлонову антипригарну сковорідку легко купити практично в будь-якому господарському магазині. У неї досить багато переваг, але також є і недоліки.
Переваги:
- підходять для приготування їжі з мінімум олії та жиру;
- не пригорає і не прилипає їжа;
- легко мити та доглядати;
- швидко нагріваються і остигають;
- доступна ціна.
Недоліки:
- неприпустимі високі температури — якщо температура сягає понад 200 градусів, тефлон утворює отруйні з’єднання;
- недовговічність — якісні тефлонові сковорідки слугують від 1,5 до 3 років, дешеві — менше ніж рік;
- чутливість до подряпин і сколів — за появи дефектів і пошкоджень тефлону сковорідка більше не придатна до використання.
З керамічним покриттям
Керамічне покриття — це спеціальне високоміцне скло з антипригарними властивостями. Окрім красивого зовнішнього вигляду, у нього багато позитивних якостей.
Переваги:
- екологічність, безпека матеріалу;
- довговічність;
- прекрасно готується їжа з мінімумом олії та жиру;
- міцність, здатність витримувати високі температури (до 450 градусів) — керамічну сковорідку можна поміщати в духову шафу або піч.
Недоліки:
- не любить різких перепадів температури — розпечену сковорідку не можна мити, а також класти на неї заморожені продукти.
Емальоване покриття
Емаллю покривають металевий посуд, щоб запобігти контакту продуктів з іонами металу. Емаль — чудове безпечне покриття, яке підходить для будь-якого виду посуду.
Переваги:
- просто доглядати, мити;
- хороші антипригарні властивості за необхідної кількості олії;
- міцне та довговічне покриття.
Недоліки:
- схильність до подряпин і сколів за умови необережного використання. У місцях пошкодження емалі утворюється іржа.
Гранітне та мармурове
Менш популярні матеріали, хоча теж успішно зарекомендували себе в експлуатації на кухні. Фахівці стверджують, що за гранітними сковорідками майбутнє. Вони дуже міцні та легкі в догляді.
Переваги:
- підходять для приготування будь-яких страв, мають високі антипригарні властивості;
- екологічно чисті матеріали;
- тривалий термін служби;
- легкі в догляді.
Недоліки:
- як будь-яке антипригарне покриття, потребують дбайливого ставлення. Особливо чутливі до подряпин мармурові сковорідки. Необхідно використовувати дерев’яні або пластикові лопатки;
- висока ціна.
Титанове й діамантове покриття
Титанове й діамантове покриття сьогодні найміцніше, за якістю його можна порівняти з чавуном. Однак такі сковорідки набагато легші. Як правило, виробники виготовляють цей посуд із керамічної основи з великою кількістю оксиду титану. Таке покриття має хороші антипригарні властивості.
Переваги:
- рівномірно та швидко прогріваються, добре віддають тепло;
- зносостійкі, не бояться металевих лопаток і предметів;
- підходять для приготування їжі з мінімум олії та жиру;
- безпечні для здоров’я, екологічно чисті матеріали;
- титанові сковорідки підходять для печей і духовок, в них можна випікати.
Недоліки:
- не підходять для індукційних плит;
- висока ціна.
Рекомендації щодо вибору сковорідок
Під час покупки сковорідки важливо враховувати не тільки матеріал і покриття, але й деякі інші особливості. Наприклад, зручність ручки, розмір, мета використання, наявність або відсутність кришки тощо. Розглянемо основні параметри.
Ручка та її кріплення
Ручка має зручно лягати в руку — це необхідна умова безпеки. Неприпустимо, щоб вона вислизала або хиталася. Обов’язково під час покупки потрібно звернути увагу на кріплення. Добре, якщо вона прикручена болтом, а не заклепкою. Навіть у якісних сковорідок з часом ручка починає похитуватися. Важливо, щоб її можна було дотиснути. Також підходить лита ручка. Але бажано, щоб зверху вона була покрита матеріалом, який не нагрівається.
Гарні в експлуатації сковорідки зі знімними ручками: їх зручно зберігати в шафах, а також ставити в духовку.
Дно та розмір
Розмір сковорідки має значення. Найпоширеніші вироби — з діаметром 20, 24, 26 см. Важливо запам’ятати, що діаметр вимірюється по верхньому борту, а не по дну. Від розміру залежить швидкість приготування їжі: чим більший діаметр, тим довше готуються продукти. Однак така сковорідка дозволяє їжі рівномірно прогріватися. Маленькі сковорідки зручні для швидкого створення та розігрівання їжі.
Рельєфний малюнок на дні створює додатковий антипригарний ефект. Завдяки опуклостям продукти не пригорають навіть на великому вогні. Однак таке дно не підходить для індукційних та електричних плит. Також звертайте увагу на товщину дна: чим більше, тим довговічніший посуд.
Кришка
Сковорідки з кришкою зазвичай дорожчі. Але якщо кришки залишилися від попередніх сковорідок, їх можна успішно використовувати й надалі. Тільки важливо підібрати правильний розмір. Бажано дивитися, щоб ручка на кришці мала надійне, але знімне кріплення. Часто в місцях стику накопичуються жир і наліт. Час від часу ручку потрібно відкручувати та чистити.
Діліться в коментарях своїм досвідом вибору й експлуатації сковорідок із різних матеріалів.
Смачного!