Взимку багато хто не тільки забуває про необхідність регулярних фізичних навантажень, але й узагалі намагається якомога рідше виходити з дому. Це й зрозуміло: багатошарове вбрання, що сковує рухи, мало кому подобається, до того ж воно не гарантує стовідсоткового захисту від холоду. Однак нещодавно в людства з’явився дійсно корисний подарунок — термобілизна для повсякденного носіння та для занять зимовими видами спорту.
Секрети термоодягу
Головна особливість такої білизни — структура використовуваної тканини, яка:
- Є захисним прошарком, надійно зберігає тепло.
- Відводить вологу від тіла, але водночас не вбирає її, швидко висихає. Саме через надлишок вологи ми замерзаємо взимку, коли перестаємо активно рухатися. У цьому разі проблему вирішено.
Спочатку такі матеріали розробляли для спортсменів, щоб зменшити дискомфорт на тренуваннях, змаганнях. Конструктори експериментували зі всілякими вставками, щільністю тканин, їхніми комбінаціями. З’явилися різні варіації, серед яких — термобілизна для морозів у місті, вироби для занять спортом, активного туризму.
Як вибрати термобілизну для зими
Правильна термобілизна має відповідати вашим цілям і об’єктивним обставинам. Тож під час вибору враховуйте:
- Призначення термоодягу — збираєтеся носити його щодня, лише під час занять гірськолижним спортом тощо.
- За яких температур будете використовувати. Підібрати термобілизну можна як для мінусових, так і плюсових показників.
- Якість крою, швів (втім, останні можуть бути відсутніми).
- Форма одягу (футболки з довгими/короткими рукавами, шкарпетки, рукавиці), її розмір.
- Матеріал, з якого виготовлена термобілизна.
Призначення білизни
Часто із цим параметром виникають проблеми, однак виробники розміщують відповідну інформацію на упаковці. Отже, перед тим, як вибрати термобілизну для зими, зверніть увагу на її підвид. Такий одяг може бути:
- термозберігаючим. Повітряні камери, де «ховається» тепло, збільшені завдяки об’ємному (або ніздрюватому) плетінню матеріалу. Обирають таку білизну, наприклад, любителі зимової риболовлі. Матеріал, з якого виготовлений подібний одяг, здатний довго зберігати тепло людини, яка мало рухається на морозі. Мінус цієї тканини — вона погано «дихає». Отже, для, скажімо, лижної прогулянки знадобиться інша термобілизна;
- таким, що відводить вологу. Ця білизна необхідна любителям зимових видів спорту, тим, хто важко працює на морозі. Тканину для подібного одягу виробляють тільки з синтетичних матеріалів;
- зональним. У проблемних місцях (де потовиділення підвищене) застосовують інший вид плетіння. Термобілизна з такого матеріалу передбачає також наявність спеціальних вставок;
- компресійним. Подібні моделі виготовляють для професійних спортсменів, людей, яким необхідно максимально мобілізувати сили в екстремальних ситуаціях. Такий одяг щільно прилягає до тіла, не тисне, еластично розтягуючись, підтримує його. Водночас знижується напруження м’язів, втома, мінімізується ризик судом. Компресійна білизна не підходить для постійного носіння. В такому одязі м’язи спортсмена під час тренувань не отримують необхідного навантаження;
- для міста. Це білизна з натуральних або змішаних тканин. Розрахована на короткі перебігання від метро до офісу, дому, магазину. Зазвичай це тонкі, незоновані моделі, непомітні ні під діловим костюмом, ні під сукнею. Часто склад подібної термобілизни доповнений срібною ниткою, яка допомагає усувати неприємний запах.
Температурні режими, особливості підбору розміру
Є стандартне маркування температурних режимів, за яких рекомендовано носити той чи інший термоодяг. Повністю довіряти такій ідентифікації не варто (всі ми по-різному переносимо низькі температури), проте не зайве взяти до уваги. Отже, моделі з позначенням:
- «Heavyweight» рятують в лютий мороз, з ними можна вирушати в Антарктиду, Арктику;
- «Midweight» — відмінний варіант для середньоєвропейської зими, така білизна підходить для пасивного та активного проведення часу;
- «Lightweight» не дадуть ні перегрітися, ні замерзнути рано навесні або пізно восени;
- «Microweight» незамінні під час занять бігом, велоспортом у теплу пору року.
Дізнаючись усю необхідну інформацію про термобілизну (склад, як вибрати тканину потрібної щільності тощо), пам’ятайте про розмір. Тут діє універсальне правило: чим холодніше надворі, тим щільніше одяг має прилягати до тіла (але не тиснути!).
З чого виробляють
Термобілизну шиють із:
- синтетики;
- натуральних тканин;
- змішаного (комбінованого) матеріалу.
Вибір за цим параметром багато в чому залежить від призначення термобілизни.
Переваги синтетики
Саме штучні матеріали мають необхідні властивості для ефективного відведення вологи, терморегуляції.
Білизну, що розглядається, виготовляють із таких синтетичних тканин:
- поліпропілену. Його використовують для пошиття щільного одягу, що експлуатується в холодних і вологих природних умовах. Поліпропілен гіпоалергенний, вирізняється антибактеріальними властивостями. Однак довго носити речі з цього матеріалу не можна — тільки під час активних занять спортом, трудової діяльності. Поліпропілен здатний викликати сухість шкіри, боїться вогню — легко плавиться;
- поліестеру. У плані властивостей ця тканина трохи поступається попередній, але має величезний плюс — вона дуже приємна на дотик. З поліестеру шиють повсякденний одяг;
- поліаміду. Із цього матеріалу виготовляють безшовну білизну. Така тканина відводить вологу не так ефективно, як поліпропілен. Але оскільки до складу поліаміду додають срібну нитку, то в одязі, виготовленому з цього матеріалу, про запах поту можна забути. Термобілизна з такої тканини популярна серед екстремалів, любителів походів;
- еластану. З нього роблять компресійну термобілизну. Крім того, нитки еластану додають в інші тканини. Це допомагає уникнути деформації одягу. Чим вище відсоток еластану, тим краще речі тримають форму. Термобілизні з розглянутого матеріалу віддають перевагу ковзанярі, бігуни, фігуристи.
Для поліпшення терморегуляції під час конструювання моделей визначають проблемні зони і, наприклад, в місцях підвищеного потовиділення роблять вставки з сіток, структурних каналів. Там, де тіло потрібно зігріти, використовують елементи з об’ємним плетінням, мембранами, додають накладки з флісу (мікрофлісу). Виробники експериментують із видами тканин, текстурами, вставками, намагаючись зробити термоодяг більш функціональним, довговічним, менш вибагливим.
Плюси натуральних матеріалів
Необхідно запам’ятати: термобілизни зі стовідсотково натурального матеріалу немає. Адже такі тканини відмінно вбирають вологу, але не виводять її, що суперечить одній із головних функцій даного виду одягу.
Популярною сировиною для виготовлення термобілизни є вовна овець мериносів. Такий матеріал непогано справляється з відведенням вологи, хоча сохне довше, ніж чиста синтетика. На додачу, одяг, виготовлений переважно з натуральної тканини, після прання (намокання) може сісти. Незаперечний плюс вовни — вона не тільки зберігає тепло, а й гріє. Крім цього матеріалу для виготовлення даного одягу використовують бавовняні тканини, бамбук.
Натуральна щільна термобілизна — оптимальний варіант для любителів зимової риболовлі. Такий одяг надійно збереже тепло людини, яка мінімально рухається.
Якого догляду потребує термобілизна для повсякденного носіння
Спеціального догляду такий одяг не вимагає. Єдине — його потрібно регулярно прати. Особливо, якщо ваша термобілизна виготовлена із синтетичних тканин, що утримують запахи, як губка.
Отже, запам’ятовуємо:
- Прати термобілизну потрібно в воді, максимальна температура якої — 30–40° C.
- Рекомендовано делікатне або ручне прання, часто без віджимання.
- Щоб такі речі довго зберігали свої властивості, використовуйте спеціальні мийні засоби.
- Протипоказані засоби для відбілювання, які містять хлор. Також рекомендується утримуватися від використання ополіскувачів. Якщо на термобілизні з’явилася пляма, в жодному разі не намагайтеся вивести її розчинником, ацетоном, іншими агресивними речовинами — ви можете геть зіпсувати річ.
- Подібний одяг не можна сушити на батареях, інших джерелах тепла. Також термобілизну не прасують. Температура, що перевищує +60° C, зіпсує цей одяг.
- В жодному разі не віддавайте таку білизну до хімчистки, навіть якщо пропонують подібні послуги. Річ безнадійно зіпсують.
- Вироби з начосом всередині, флісовими вставками перуть, вивернувши.
Обираємо грамотно
Навіть вивчивши безліч інструкцій про те, як вибрати термобілизну, купуючи її, обов’язково скористайтеся допомогою консультантів відповідних відділів. Однак останнє слово все одно за вами, тому:
- покладайтеся на власні відчуття — чи приємний вам той чи інший одяг на дотик, чи подобається візуально;
- чесно дайте собі відповідь, де, за яких обставин будете використовувати виріб. Якщо ви вже довго не наважуєтеся стати на лижі, але купили спеціальну термобілизну і, щоб вона не «простоювала», візьметеся носити її під повсякденним одягом в офіс, результат вас точно засмутить. Адже будь-яку річ потрібно використовувати за призначенням;
- забудьте про стереотипи, що вироби з натуральних тканин кращі за синтетичні. Принаймні, якщо мова йде про термобілизну. В цьому разі синтетичні речі кращі та комфортніші.