Найкращий відпочинок — це зміна вражень, маса позитивних емоцій, свіжих знань. У новорічні свята можна залишитися вдома, провівши їх так само, як минулого року, позаминулого та як п’ять років тому. А можна розширити горизонти, зустрівши новий, 2020 рік у незвичайному місці. Або вирушити в колоритні тури на Різдво, влаштувавши дітям на канікулах справжню казку.
Отже, потіште своїх сімейних започаткуванням родинної традиції та вибирайте місце, куди поїхати цього разу.
Свята в Україні
Ніде правди діти, українці люблять новорічну метушню, яка у нас починається 19 грудня, а триває до кінця шкільних канікул. Незалежно від віросповідання ми відзначаємо католицьке й православне Різдво, зустрічаємо Новий і старий Новий рік, чекаємо на святого Миколая та Діда Мороза. Пов’язана ця любов зовсім не з лінощами, а з різноманітними народними традиціями, які супроводжують кожне свято. Щоб не пропустити все цікаве, необхідно вирушити до самого серця казки — в Карпати.
Туристична сфера Західної України добре розвинена, захоплюючі новорічні, різдвяні тури пропонують усі великі туроператори. Навіть якщо ви приїхали дикуном, на вулиці не залишитеся — обов’язково влаштуєтесь у невеликому мотелі, етнохаті, а то й просто орендувавши житло на кілька днів у місцевих жителів. Досвідчені мандрівники радять відвідати такі місця.
Буковель
Найбільший і найвідоміший гірськолижний курорт країни. Місце модне та престижне, однак свою славу Буковель завоював недарма. На туриста тут чекає розвинена інфраструктура, чудові траси завдовжки до 60 км, зручні підйомники, з яких можна побачити чудовий краєвид засніжених вершин.
Дітям на курорті точно не буде нудно, адже на них чекають:
- гірськолижна школа, де можна під керівництвом інструктора опанувати цей вид активного відпочинку;
- походи в гори, екскурсії до природних визначних пам’яток;
- їзда на санях, снігоходах, які можна орендувати. Більш екзотичне дозвілля — поїздка на нартах, запряжених хаскі;
- розважальні центри з атракціонами для будь-якого віку.
Верховина
Центр гуцульської культури, в якому ви поринете в самобутні традиції, кухню, атмосферу цієї народності. Селище розташоване на самісінькій вершині гірського пасма, й просто з вікон можна милуватися приголомшливими краєвидами полонин, обрамлених густим лісом, сусідніх гірських вершин.
Крім гірськолижних трас тут є де розгулятися допитливим, наприклад, за бажанням вони відвідають:
- краєзнавчий регіональний музей;
- музей гуцульських музичних інструментів. Тут експонати не просто лежать на полицях — можна послухати звуки сопілки, цимбалів, навіть трембіти;
- хати-музеї, де знімали легендарні художні фільми «Анничка», «Тіні забутих предків»;
- музей народної магії та обрядів;
- сім старовинних церков.
Яремче
Не тільки на Новий рік і Різдво це містечко перетворюється на казку, адже Яремче — місце, куди з’їжджаються майстри народно-прикладного мистецтва. Величезні ярмарки, на яких можна купити колоритні сувеніри та познайомитися з особливостями культури західного краю.
У готелях, на базах відпочинку дітям знайдеться, чим зайнятися:
- зимовими забавами: лижі, санчата;
- прогулянками на снігоходах, конях;
- знайомством із тваринами (олені, козулі, дикі кабани), які мешкають у вольєрних господарствах в умовах, що максимально наближені до природних;
- пізнавальними екскурсіями.
Коломия
Це містечко називають «воротами» Карпат, а ще найкрасивішим райцентром України. Заснована в першій половині XIII століття, Коломия увібрала культурні пласти різних епох і держав, адже населений пункт належав то до Галицько-Волинського князівства, то до Польщі, то до Австрії.
Особливий архітектурний стиль — переплетення західноєвропейської та національної традицій — додає місту особливого шику. А в новорічні свята вулички, площі Коломиї стають по-справжньому чарівними.
Звичайно, сюди їдуть не за активними розвагами, а відчути дух Різдва та влитися в свято.
Питання, чим зайнятися тут дітям, навіть не виникає, вони будуть у захваті від:
- етнічних кав’ярень, колиб;
- оригінальної архітектури Ратуші, вокзалу, які ніби прийшли з давніх епох;
- сувенірного ринку Гуцульщини;
- музею писанки з 10 000 експонатів.
Львів
Неофіційний, але традиційний центр Західної України цікавий в усі пори року. Що вже говорити про Різдво, атмосферою якого тут просякнуте оздоблення міста, різні заходи. Останні — не так театралізовані дійства, як відображення традиційного укладу городян.
Новорічні порядки панують у Львові ще з середини грудня, але не хвилюйтеся — на канікули залишиться найцікавіше. Дорослі з дітьми чудово проведуть час, тому що на них чекають:
- екскурсії. Гадаєте, нудно? Вас вразить «Нічна варта Львова» з легендами, від яких холоне кров, примарами, таємними закутками, куди заведе вас Нічний Бургомістр;
- Різдвяний Львівський ярмарок, що триває понад місяць — до 15 січня;
- свято Пампуха — фестиваль пампушок;
- Різдвяний фестиваль, де можна не тільки побачити вертеп, послухати святкові колядки, гімни та пісні, але також взяти участь у конкурсах і забавах;
- барвисто прикрашені вулиці, де на кожному повороті сюрприз. А ще кнайпи, підземелля, музеї, виставки.
Різдво в Європі
Дослідивши вітчизняні простори, звернемося до Європи. Тут сильною є християнська традиція, до того ж Різдво настає раніше новорічної ночі. Лікарі не рекомендують, подорожуючи з дітьми, різко змінювати кліматичну зону, тому краще зупинитися на країнах зі схожою погодою, хоча, звичайно, європейська зима набагато м’якша.
Німеччина
Кінець листопада — початок грудня — це відкриття різдвяних базарів по всій країні з традиційною їжею, глінтвейном, прикрасами. Деякі ярмарки налічують кілька століть історії, але щороку намагаються здивувати чимось оригінальним.
Якщо не встигаєте на базари перед католицьким Різдвом — нічого страшного, до новорічних днів міста й курорти також готові.
Плануючи поїздку, важливо визначитись із видом відпочинку. Для активних сімей підійдуть гірськолижні місця:
- Оберстдорф — є траси для новачків, асів (зокрема найдовший спуск), парки сноубордистів, тих, хто полюбляє карвінг; обладнані термальні басейни;
- Берхтесгаден. Лижні, санні траси курорту не зрівняються з головною родзинкою — вкритим льодом природним озером, де можна покататися на ковзанах;
- Гарміш-Партенкірхен. Серед 120 км трас знайдеться місце новачкам, професійним спортсменам, любителям піших прогулянок. Крім того, на курорті часто проводяться веселі фестивалі.
Віддаєте перевагу менш екстремальному відпочинку — стародавні міста Німеччини чекають на гостей. Оцініть оформлення, веселу метушню Нюрнберга, Мюнхена, Дрездена, Берліна, Франкфурта, вміння їхніх жителів радіти.
Австрія
Наявність гір зумовила любов австрійців до лиж. Спеціалізованих курортів тут дуже багато, але якщо ваша сім’я — непрофесійні спортсмени, вибирайте траси для новачків у таких місцях:
- Майрхофен;
- Цель-ам-Зеє;
- Капрун;
- Серфаус.
А найдивовижніше чекає на гостей Відня:
- концертні майданчики по всьому місту;
- театралізовані вистави;
- сажотруси та Сильвестр-Клауси, що розгулюють вулицями;
- новорічний вальс. З 12-м ударом дзвону центральної вежі святого Стефана містом розливається музика Штрауса, під яку починають танцювати всі навколо.
Чехія
У Новий рік необхідно побувати в Празі. Крім відвідування традиційних різдвяних крамничок і розваг тут у вас є важлива справа: після 12-го удару щодуху біжіть із дітлахами на Карлів міст, щоб загадати заповітне бажання. У майбутньому році воно обов’язково здійсниться.
Перед православним Різдвом, 6 січня, столиця Чехії проводить свято-фестиваль Трьох королів, де всі веселяться від душі.
Естонія
Ярмарки та гуляння в цій прибалтійській країні тривають довше за традиційні європейські, забираючи частину січня. Вирушайте до Таллінна, Тарту, Пярну або іншого містечка, й на вас будуть чекати:
- костюмовані вистави;
- гарячі страви, напої;
- гойдалки на площах;
- безліч Санта-Клаусів на вулицях.
Швеція
Побувавши у Швеції взимку, ви зрозумієте, звідки брала натхнення Астрід Ліндґрен. У новорічні канікули країна перетворюється на Зимове Королівство, яке населяють ельфи — помічники дідуся Томте.
Діти обов’язково захочуть відвідати:
- парк Томтеленд, де є замок Снігової Королеви, шахта ельфів, безліч казкових героїв;
- Юнібакен — музей, присвячений казкам Ліндґрен;
- корабель-музей Ваза — галеон, що не здійснив жодного плавання через помилки в конструкції;
- етнокомплекс Скансен.