Туристична індустрія України після скасування карантинного режиму буде насамперед зорієнтована на внутрішній ринок.
Про це сказала голова Державного агентства розвитку туризму Мар’яна Олеськів під час міжнародного інвестиційного онлайн-форуму «Таврійські горизонти». Вона зазначила, що агентство працює і працюватиме з усіма учасниками ринку, а саме зі сферою HoReCa, над розвитком внутрішнього туризму.
У якому стані внутрішній туризм?
Що зараз відбувається зі сферою HoReCa? Чи зазнала вона кризи?
Кабмін помалу переходить до надання адресної допомоги не бізнесу в цілому, а конкретним галузям. У Верховну Раду внесли законопроєкт, покликаний підтримати внутрішній туризм, готельний та ресторанний бізнеси. Туристична галузь стала однією з найбільш уразливих і втратила практично усі доходи під час карантину.
На це є декілька причин:
1) Люди зосереджені на базових потребах;
2) Подорожувати при карантині неможливо;
3) Поїздки за кордон неможливі.
Проте в людей, що сидять на карантині, подорож хоч кудись — важлива складова відкладеного попиту. І як тільки обмежувальні заходи пом’якшать, багато хто відправиться в поїздки. Але як піднімати сферу, котра стала настільки вразлива?
Надія на внутрішній туризм
Оскільки все ще є надія на те, що карантинні міри знімуть і з’явиться можливість подорожувати, не покидає надія на те, що HoReCa стане ключовим елементом в підйомі економіки.
У Кабінеті Міністрів резонно розсудили, що внутрішній туризм може стати одним з драйверів післякризового відновлення економіки. Але як запустити готель чи ресторан, коли всі майже банкрути?
Добре, гроші на це є: вони закладені в тому самому відкладеному попиті. Сфера туристичних послуг із-за карантину вже втратила $1,5 млрд. Це і не отриманий прибуток готелів та ресторанів, що заробляють на виїзному туризмі, і зменшення надходжень від іноземних туристів.
На противагу цьому українці цього року не витратять $5 млрд на закордонні поїздки. Хай не все, але, напевно, значну частину грошей перенаправлять на внутрішній туризм, а отже, і у сферу HoReCa. А це значить, до кінця року сповна можна надолужити втрачені $1,5 млрд та ще і зверху заробити.
Яких змін чекати?
У Кабміні чекають, що внутрішній туризм відновиться після кризи швидше, ніж виїзний, і готові цьому посприяти. Для цього уряд запропонував законопроєкт, направлений на підтримку культури, креативних індустрій, туризму, малого і середнього бізнесів в умовах економічної кризи.
Сфері туризму пропонують:
Звільнити операції за поданням туристичних послуг від сплати податку на додану вартість, податку на прибуток і ЄСВ, а також земельного податку і податку на нежитлову нерухомість.
скасувати туристичний збір до кінця 2020 року. По-третє, установити податкові пільги на оплату оренди і землю державної і комунальної власності.
Варто також звернути увагу і на відкриття нових напрямів, які зі свого боку складуть конкуренцію традиційним курортам.
Чи зможе внутрішній туризм стати поштовхом для всієї економіки України, сказати складно. Але для малого і середнього бізнесів точно стане. Добре, літо сприятливе для внутрішнього туризму.