Завітавши до грузинського або азербайджанського ресторану, ми з ймовірністю 90% замовимо саме люля-кебаб. Соковитий, ароматний фарш, що тане в роті, майстерно зарум’янений на вугіллі, — ось він, ідеальний люля! До того, щоб приготувати такий люля-кебаб вдома, наприклад, у духовці, багато хто небезпідставно ставиться скептично. Але є кілька кулінарних секретів, знаючи які цілком можливо потішити себе та близьких улюбленою м’ясною стравою. Офіційно цей кулінарний шедевр відносять до турецько-азербайджанської кулінарної традиції. Але страва у вигляді фаршу, нанизаного на шампур і підсмаженого на відкритому вогні, поширена від Балканського півострова до країн Близького Сходу. Подавання готової гарячої страви — особливе мистецтво, якому ми також навчимося просто зараз.
Як готувати люля-кебаб — канонічні правила
Приготування люля-кебаба — процес простий, і складається ця страва, як і більшість геніальних рецептів, вигаданих людством, всього з декількох інгредієнтів. У найтрадиційніший люля додають такі складові: баранину, курдючне сало, цибулю та спеції. Іноді у фарш рясно кладуть часник, але це не зовсім правильно, адже він своїм сильним ароматом і присмаком «пригнічує» божественний смак і запах смаженого м’яса. Ще кілька важливих для успішного результату моментів. Шампури для кебабів мають бути з більш широким лезом, щоб ковбаска з м’яса не розпалася й добре трималася. Секрет соковитості традиційного кебаба на вугіллі в тому, що фарш потрібно ретельно вимісити та навіть злегка відбити об борти посуду. Не полінуйтеся вимісити подрібнене м’ясо протягом мінімум 15 хвилин. Результат вас гарантовано потішить!
Люля-кебаб на мангалі — готуємо самостійно
Придбати свіжу баранину не завжди є можливість, але це не біда. Кебаби з яловичини (телятини) виходять не менш смачними та соковитими, головне — ретельно дотримуватися технології приготування. Курдючне бараняче сало можна замінити на свиняче. Свіжу телятину та інші продукти для м’ясного пікніка рекомендуємо придбати в мережі торговельних центрів METRO. На 4–5 порцій люля знадобиться такий набір інгредієнтів (час приготування — година):
- 1 кг яловичої вирізки (можна взяти телятину);
- 150 г свинячого сала;
- 0,5 кг ріпчастої цибулі;
- головка часнику;
- невеликий пучок кінзи;
- стільки ж петрушки;
- спеції: зіра, коріандр, мелений чорний перець, сіль — на смак.
Люля-кебаб на грилі: крок за кроком
- М’ясо помити, обсушити паперовим рушником, нарізати на довільні шматочки, покласти в м’ясорубку або блендер. Фарш має вийти максимально дрібного помелу. Не забудьте додати до м’яса шматочки сала.
- Вийняти м’ясо й перемолоти зелень, цибулю та часник. Отримане ароматне пюре з’єднати з м’ясом.
- Додати сіль і спеції, перемішувати не менше ніж чверть години, потім фарш відбити об робочу поверхню.
- До цього часу у вашому мангалі вже підійде вугілля, а на столі мають чекати свіжі овочі, прісний лаваш, маринована цибуля, щедро посипана традиційною приправою сумах, соуси сацебелі, ткемалі, томатний.
- Змоченою рукою формувати кебаби, ніби огортаючи фаршем шампур.
- Смажити на вугіллі, постійно перевертаючи, не більше ніж 10 хвилин.
За цим же рецептом можна приготувати люля-кебаб в духовці. Залізні шампури потрібно замінити дерев’яними шпажками, які слід кілька годин вимочувати у воді. Як підставку зручно використовувати звичайну форму для запікання. Як основу можна взяти свинячу вирізку. В принципі, будь-який фарш прийнятний, але класикою вважається саме баранина.
Люля-кебаб на багатті або в духовці з індички
Не всі люблять жирне м’ясо, але це не привід відмовляти собі в соковитій гарячій м’ясній страві. Пропонуємо взяти фарш з індички та зробити його максимально ніжним і повітряним. Для цього вдамося до невеликої хитрості — секретного інгредієнта. На компанію з 5 осіб підготуйте такі інгредієнти (час приготування — година):
- 1 кг фаршу зі стегна індички (можна додати трохи індичого філе, страва вийде піснішою);
- 2 великі ріпчасті цибулини;
- 2 ст. л. пшеничного борошна;
- 2 сирих яєчних білки;
- хмелі-сунелі, сіль, перець на смак;
- 1 ч. л. цукрового піску.
Як зробити люля-кебаб вдома або на дачі:
- Прокрутити підготовлене та порізане м’ясо на м’ясорубці двічі.
- У другий прийом додати ріпчасту цибулю.
- Додати до фаршу сіль і спеції, за бажання — трохи посіченої свіжої зелені.
- Яєчний білок збити з цукром до щільної піни.
- Акуратно вмішати білкову масу у фарш.
- Вологими руками сформувати люля-кебаб на шампурах. Смажити на вугіллі не більше ніж 10 хвилин. Перед подачею загорнути готові люля в тонкий лаваш, дати «відпочити» кілька хвилин.
Важливо: люля з фаршу з яєчними білками потрібно готувати одразу. Не варто довго зберігати напівфабрикат.
Рибний люля-кебаб в домашніх умовах
Чи можливо приготувати традиційно м’ясну страву з риби? Цілком! До того ж це буде люля-кебаб, фото якого набере сотні лайків у соцмережах, а гості обов’язково попросять добавки такої апетитної страви. На 4–5 осіб підготуйте (час приготування — не більше ніж 90 хвилин):
- 1 кг філе улюбленої білої риби (минтая, хека, щуки, судака) без кісток;
- 2 великі сирі картоплини;
- 2 ріпчасті цибулини;
- чорний перець, сіль на смак;
- сушені пластівці чилі (опціонально).
Готувати так:
- Рибу, цибулю, картоплю перемолоти за допомогою м’ясорубки або блендера, додати спеції.
- Для легкості ретельно відбити та вимішати фарш.
- Дати майбутнім рибним кебабам відпочити в холодильнику хвилин 30.
- Смажити, як і м’ясні люля-кебаби, на мангалі, в духовці або навіть на сковорідці з невеликою кількістю рослинної олії. Але в останньому випадку вийде страва, більш схожа на рибні котлетки.
Подавати рибні кебаби краще з лавашем, часточками лимона, свіжими овочами. Найпростіший і смачний соус: дрібно порізана зелень, часник, оливкова олія, перець і сіль на смак.
Смачних вам пікніків!