миСаме восени на нашому столі з’являється найбільше дарів природи. І гарбуз посідає серед них особливе місце.
Це низькокалорійний і неймовірно корисний продукт. Його рекомендують для зміцнення серцево-судинної системи, підвищення рівня гемоглобіну, нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту. Окрім того, ті, хто восени налягають на гарбуз, набагато рідше хворіють взимку та навесні.
Цей овоч багатий на вітаміни, мінерали та інші корисні речовини. Серед них бета-каротин, вітаміни С, Е і групи В, залізо, магній, калій, цинк, клітковина, органічні кислоти.
Рецепти з гарбузом — це не тільки способи приготування знаменитої каші. Специфічний, але не надто яскраво виражений смак овочу дає змогу використовувати його як основу солодких і солоно-гострих страв. І ті, й інші можна приготувати досить швидко.
Як запекти гарбуз у духовці
Рецепти страв із гарбуза можуть бути найрізноманітнішими. Чудова страва, яку запікають у духовці, запросто прикрасить навіть святковий стіл. Адже цей овоч не тільки дуже поживний, але і смачний.
Зазвичай приготування триває від 30 хвилин до години, але не потрібно стояти на кухні та «чаклувати» над плитою. Досить знати, як смачно запекти гарбуз, наприклад, із м’ясом і картоплею.
Складові:
- 500 г свинини або яловичини;
- 400 г гарбуза;
- 500 г картоплі;
- 100 мл сметани;
- сіль, спеції та зелень за смаком.
Приготування:
- Нарізати м’ясо. Обсмажити його на сковороді.
- Очистити та нарізати кубиками картоплю та гарбуз.
- Підрум’янити овочі на сковороді з антипригарним покриттям або у воці.
- М’ясо, картоплю та гарбуз рівномірно викласти на деко або в скляну форму.
- Дрібно нарізати зелень.
- Додати спеції та сметану в деко до м’яса й овочів. Туди ж покласти зелень. Ретельно перемішати.
- Запікати в духовці протягом 45 хвилин за температури 180 °С.
Готуємо гарбуз у мікрохвильовці
Про те, як запікати гарбуз у мікрохвильовій печі, знають не всі. Але ж такий спосіб приготування істотно заощадить час — для того, щоб запекти гарбуз у мікрохвильовці, вистачить 15 хвилин.
Отже, нарізаємо овоч кубиками, складаємо їх у спеціальний термостійкий посуд для мікрохвильових печей, накриваємо харчовою плівкою. Вона має повністю закрити чашу та її вміст. Інакше сік, який гарбуз пустить у процесі приготування, випарується і страва вийде жорсткою та сухуватою.
Як запекти гарбуз у мікрохвильовці: покрокова інструкція
- Наріжте гарбуз часточками, прибравши насіння.
- Покладіть подрібнений овоч в чашу для мікрохвильової печі. Накрийте поліетиленовою плівкою.
- На чверть години запустіть мікрохвильовку на максимальну потужність. Приблизно через 5–7 хвилин витягніть ємність і перевірте, чи ціла плівка та чи рівномірно прогріваються шматочки гарбуза. Важливо: виймаючи миску з печі, не забувайте користуватися прихваткою. Плівку знімати потрібно правильно — від себе, щоб не обпектися.
- Після сигналу таймера витягніть страву з мікрохвильовки, остудіть і вишкрібте ложкою гарбузову м’якоть.
Отримане пюре використовують для начинки пирога, як основу для крем-супу або повноцінного гарніру. Приготовану страву можна зберігати кілька днів у холодильнику та навіть заморозити в морозилці. Запаси домашніх напівфабрикатів знадобляться взимку — з них можна буде приготувати новорічний пиріг або імбирно-гарбузовий суп-пюре.
Як запекти гарбуз в аерогрилі
Аерогриль — цінний помічник на багатьох кухнях, особливо там, де немає великої духової шафи. Що можна приготувати з гарбуза за допомогою цього електроприладу? Та все, що завгодно! Запечений в аерогрилі гарбуз зберігає всі свої корисні властивості. Крім того, готувати його можна з мінімальною кількістю масла. Ви отримаєте смачну, здорову та низькокалорійну страву.
За допомогою аерогрилю можна приготувати багато десертних рецептів із гарбуза. Найпростіший і швидкий — запечені скибочки гарбузової м’якоті. Їх легко готувати навіть вранці, збираючись до школи, інституту або на роботу.
Як запікати гарбуз на десерт в аерогрилі: покрокова інструкція
- Нарізати гарбуз шматочками завтовшки 1 см кожен.
- Розігріти аерогриль.
- Викласти шматочки гарбуза на попередньо змащену маслом форму.
- Запекти на середній решітці за температури 200 °С. Процес триватиме приблизно 10 хвилин.
- Подати з медом або йогуртом.
Чудовий сніданок, чи не так? Насолоджуйтесь ним досхочу, не хвилюючись через зайву вагу.
Його Величність «крем-суп»
Ви куштували колись гарбузовий крем-суп? Це приголомшливо смачна страва! Тарілка гарячого супу із гарбуза з імбиром, часником і зеленню — що може бути краще у вогкий осінній вечір?
Складові:
- 500 г гарбузової м’якоті;
- 1 середня морквина;
- 1 невелика цибулина;
- 3–4 зубчики часнику;
- 3 ст. л. олії (краще кукурудзяної або оливкової);
- 0,5 склянки вершків;
- 500 мл води або бульйону;
- 40–50 г кореня імбиру;
- пучок кропу;
- сіль, спеції за смаком.
Приготування:
- Натерти на тертці свіжий імбир, дрібно нарізати цибулину. Обсмажити на олії до золотистого кольору.
- Моркву порізати соломкою, часник очистити, натерти на тертці. Додати до імбиру з цибулею. Смажити на середньому вогні.
- Через 5–7 хвилин додати півсклянки води або бульйону, протушкувати овочі до м’якості.
- Порізати гарбуз кубиками невеликого розміру, додати до пасерованих овочів, перемішати. Залити гарячим бульйоном або попередньо нагрітою у чайнику водою.
- Коли суп закипить, закрити його кришкою та варити 40 хвилин на маленькому вогні.
- Подрібнити блендером, додати вершки, сіль, спеції, перемішати. Подавати із зеленню та гарбузовим насінням.
З короля осіннього столу можна приготувати печеню, суп і навіть десерт. Експериментуйте і насолоджуйтеся смаком страв із цього чудового овочу!