Походженням і назвою болоньєзе зобов’язаний кулінарній столиці Італії — Болоньї. Вперше рецепт цього соусу (який італійці завжди іменували рагу) був опублікований 1891 року. М’ясний додаток з овочами так вдало доповнив макаронні вироби, що болоньєзе набув величезної популярності не тільки серед жителів Середземномор’я. Неймовірно апетитну страву належно оцінили також шведи, австралійці, американці. В самій лише Британії за рік з’їдають до 700 мільйонів порцій цього м’ясного додатка.
Всесвітня популярність внесла варіативність у соус болоньєзе — рецепт модифікувався, доповнювався, одні продукти замінялися іншими (наприклад, молоко — вершками). Щоб зберегти національну спадщину, 1982 року делегація Болоньї подала до Італійської кулінарної академії та Торгово-промислової палати класичну покрокову інструкцію, де документ нотаріально завірили.
З чим подають соус болоньєзе: рецепт-універсал
Вважається, що соус болоньєзе — класичний додаток до спагеті. Насправді це рагу подавали з болонською локшиною тальятеле або з її різновидом із гречаного борошна — піццокері. Але ніхто не вимагає суворо дотримуватися традицій: ви можете спробувати м’ясний соус із лазаньєю, будь-якими макаронними виробами. Відомі випадки, коли болоньєзе подавали з картопляним пюре та кускусом.
Як зробити соус болоньєзе — класична покрокова інструкція
Популярність болоньєзе пояснюється й доступністю продуктів, які входять до його складу. Всі необхідні інгредієнти можна знайти в торгових центрах мережі METRO.
Одразу зауважимо, що даний соус готується довго — 2–2,5 години. Тому запасіться терпінням і рідиною, яку потрібно час від часу доливати в майбутнє рагу. Якщо є готовий бульйон, то скористайтеся ним, коли ні, підійде й вода. Щоб домогтися оптимального смаку соусу болоньєзе, радимо поекспериментувати з прянощами, які будете в нього додавати.
ІнгредієнтиДля того, щоб зробити 3–4 порції страви, вам знадобляться:
- яловичина — 300 г;
- морква — 1 шт.;
- ріпчаста цибуля — 1 шт.;
- селера — 2–3 стебла;
- петрушка — 5 гілочок;
- панчета (італійський бекон, який легко замінити підчеревиною) — 50 г;
- вершкове масло — 2 ст. л.;
- оливкова олія — 2 ст. л.;
- помідори — 4–5 шт.;
- часник — 2 зубчики;
- сухе вино (біле та червоне) — по 100 мл;
- молоко — 100 мл;
- сіль, чорний перець, мускатний горіх, орегано — на смак.
Перед тим, як зробити соус болоньєзе, запасіться й пастою. Після приготування рагу необхідно одразу викласти на макаронний гарнір, а зверху посипати тертим сиром.
Покрокова інструкція
- Двічі пропускаємо яловичину через м’ясорубку. Нам знадобиться добре подрібнений фарш.
- Всі овочі чистимо, миємо, даємо стекти воді. Цибулю ріжемо невеликими кубиками. Морквину подрібнюємо на дрібній тертушці. Помідори обливаємо окропом. Знімаємо з томатів шкірку, м’якоть подрібнюємо. Стебла селери розрізаємо вздовж. Потім січемо поперек невеликими шматочками.
- Бекон (підчеревину) ріжемо кубиками, витоплюємо жир на гарячій сковороді. Шкварки можна вийняти та з’їсти окремо, а можна залишити в болоньєзе.
- У жир кидаємо цибулю. Смажимо до м’якості. Щоб цибуля не підгоріла, покладіть на сковорідку вершкове масло та додайте оливкову олію. Це надасть вишуканості смакові майбутнього рагу.
- До цибулі додаємо моркву, селеру. Смажимо, помішуючи, хвилин п’ять. Потім додаємо фарш. Рівномірно розмішуємо, смажимо хвилин вісім.
- Додаємо в майбутній соус перець, сіль, подрібнені часник і мускатний горіх. Вливаємо вино. На невеликому вогні тушкуємо під кришкою 15 хвилин.
- Січемо петрушку. Додаємо її у страву. Слідом за петрушкою кладемо помідори та вливаємо склянку води (бульйону). Накриваємо, тушкуємо бoлoньєзе ще годину, час від часу помішуючи. За необхідності додаємо в соус рідини.
- Вливаємо молоко. Воно стабілізує смак рагу, нейтралізує кислоту томатів і вина. Якщо й після додавання молока соус здасться занадто кислим, посипаємо страву цукром. Його знадобиться 1–2 ч. л. Одночасно з молоком додаємо трави на свій смак — м’яту, орегано, базилік тощо. Вимішуємо, тушкуємо до готовності. Це забере приблизно пів години.
- Незадовго до завершення процесу приготування м’ясного додатка варимо макаронні вироби до стану альденте. Коли все буде готово, змішуємо в мисці пасту та половину соусу. Перекладаємо їх у тарілки, зверху на кожну порцію викладаємо болоньєзе, приправляємо тертим сиром і одразу ж подаємо на стіл.