Складання меню на 8 Березня — один із важливих етапів підготовки до цього свята. Адже можна приготувати саме ті страви, які приємно здивують і потішать близьких.
Пропонуємо вашій увазі цікаві й аж ніяк не найскладніші рецепти. Завдяки їм ви зможете накрити чудовий святковий стіл. Він стане незабутнім подарунком вашій дружині або дівчині.
Сніданок у ліжко
8 Березня почніть радувати кохану з самого ранку. Не варто обмежуватися лише черговим букетом, адже можна весь день перетворити на свято. Насамперед потіште дружину смачним сніданком. «Начарувати» його можна просто, швидко й смачно.
Вам знадобляться:
- 2 яйця;
- 2 скибки хліба (краще тостового);
- 1 ч. л. вершкового масла;
- 2 ч. л. бальзамічного оцту;
- сіль, перець на смак.
Вирізаємо з хліба м’якуш і викладаємо скоринки на попередньо розігріту сковороду. В середину кожного шматочка кладемо вершкове масло, виливаємо білок, солимо, перчимо.
У попередньо розігріту до 240 °С духовку ставимо сковорідку з яєчнею, виклавши туди жовтки по центру. Запікаємо впродовж 5 хвилин. Подаємо з овочевою нарізкою з огірків, помідорів і солодкого перцю, збризнутих бальзамічним оцтом.
Якщо кохана любить каву, приготуйте її за особливим рецептом. Попередньо обсмажений фундук подрібніть у кавомолці. Отриманий порошок разом із кавою насипте в джезву або кавоварку. Горіхи додають солодкості, тому в такий напій можна не класти цукор.
Оригінальні бутерброди — прикраса святкового столу
Навіть чоловіки, які не володіють основами кулінарної майстерності, зможуть приготувати смачні й незвичайні бутерброди. А ваша обраниця обов’язково оцінить такі старання.
Вам знадобляться:
- батон;
- яєчні жовтки;
- вершковий сир;
- помідори чері;
- кріп;
- петрушка.
Відварюємо яйця (на дві порції знадобляться 2 яєчні жовтки), натираємо жовтки на дрібній тертці. Спочатку підсушуємо хліб у тостері або духовці, намазуємо на нього вершковий сир. Розрізаємо помідори чері навпіл та викладаємо ними на бутерброді вісімку. З натертого жовтка формуємо суцвіття мімози, із зелені — стебла.
Тематичний торт
Якщо хочеться вразити кохану до самого серця, спробуйте приготувати справжній кулінарний шедевр — святковий торт.
Вам знадобляться:
- 6 яєць;
- 200 г борошна;
- 200 г цукру;
- 200 г какао;
- 200 г вершкового масла;
- 400 г м’якого сиру;
- 2 яблука;
- 2 ківі;
- 1 апельсин;
- 200 г вишень із варення;
- 200 г сиропу;
- сіль, ванілін, желатин на смак.
Відокремлюємо білки від жовтків. У перші додаємо дрібку солі. Збиваємо до стану піни. Додаємо практично весь цукор (залишаємо 2 ст. л. на жовтки) та знову збиваємо. Окремо до білого кольору збиваємо жовтки з цукром.
Змішуємо борошно, ванілін і какао. До збитих жовтків додаємо третину білків. Перемішуємо ложкою. Поступово додаємо суміш борошна та какао. Перемішуємо ложкою. Додаємо білки, що залишилися. Знову перемішуємо все ложкою.
Беремо форму для випічки, застилаємо її змащеним маслом пергаментом. Наливаємо суміш, запікаємо в духовці, заздалегідь розігрітій до 200 °С, протягом 30 хв. Охолоджуємо готовий бісквіт приблизно 3 години, після чого нарізаємо його вздовж на 3 частини.
1 ст. л. желатину заливаємо кип’яченою водою. Ставимо на вогонь. Повністю розчиняємо желатин, не доводячи воду до кипіння. Даємо охолонути, змішуємо з вишневим сиропом.
Збиваємо масло в пухку масу. Додаємо до неї згущене молоко. Збиваємо все разом.
Блендером збиваємо сир до кремоподібної текстури. По 1 ст. л. додаємо в масло сир. Збиваємо все разом. Додаємо ванілін і вишні. Перемішуємо крем ложкою до однорідності.
З коржів вирізаємо основу вісімки. Поливаємо желатиновим сиропом, ставимо в холодильник, повторюємо процедуру 3–4 рази. Викладаємо на коржі половину крему, накриваємо другою частиною коржів, знову добре змащуємо кремом, ставимо в холодильник для просочення.
Залишки коржів подрібнюємо в блендері до утворення рівномірної крихти, посипаємо нею торт. Зверху поливаємо кулінарний шедевр залишками сиропу. Викладаємо на торт нарізані фрукти (за бажання їх можна полити желатином).
Як щодо унікального декору?
Якщо попередній рецепт здається занадто складним, спробуйте зробити торт, прикрашений декором із кондитерської мастики. Для його приготування знадобляться:
- 0,5 л води;
- 5 ст. л. сиропу;
- 5 ч. л. желатину;
- 1 кг цукрової пудри;
- харчовий барвник;
- 3 бісквітні коржі;
- 0,5 кг вершкового крему;
- 0,3 кг масляного крему.
У 5 ст. л. води розчиняємо желатин, як описано в попередньому рецепті. У 0,5 л води розчиняємо цукрову пудру та сироп. Ставимо на маленький вогонь. Помішуємо, поки не розчиняться. Доводимо до кипіння та варимо 2–3 хв. Желатин підігріваємо на водяній бані до рідкої консистенції.
Охолоджуємо цукровий розчин до температури желатину. Додаємо в перший желатин і гліцерин, все перемішуємо. Виливаємо на робочу поверхню, вимішуємо, поки не загусне. Потім загортаємо масу в харчову плівку та кладемо на ніч у холодильник. Вранці готуємо елементи декору з застиглої мастики, використовуючи харчовий барвник.
Мастику ділимо на 6 частин, кожну фарбуємо у свій колір. Найбільша частина буде коричневою, адже саме нею ми покриємо весь торт, створивши тло для решти декору. Також відокремлюємо 3 однакові частини для 3 квіток (червона, жовта й синя). 2 невеликі частини — це майбутні зелені листочки та біла окантовка.
Для виготовлення квітів розгортаємо забарвлену мастику та вирізаємо з неї кружальця 2 розмірів — майбутні пелюстки. Склеюємо між собою водою спочатку пелюстки меншого розміру, потім — більшого.
Для такого торта можна купити готові коржі та крем, оскільки найголовніше тут — власноруч виготовлений декор із мастики.