Листкове тісто — чудовий матеріал для кулінарних шедеврів. Із нього виходять прекрасна піца, смачний пиріг, пухкі пиріжки. Але чимало господинь непокояться через те, що замішана маса може не піднятися і випічка вийде жорсткою.
Є кілька простих рецептів домашнього листкового тіста (можна приготувати і дріжджове, і бездріжджове), скориставшись якими ви можете не турбуватися про якість кінцевого продукту. Не хочете витрачати час? Тоді використовуйте готове заморожене тісто. Із нього теж можна приготувати десятки вельми апетитних страв.
Рецепти вдалої випічки
Почнемо з базової покрокової інструкції, яка дає змогу зробити тісто про запас і заморозити його порційно. Варіантів приготування листкового тіста безліч, але цей — найшвидший і найбільш універсальний.
Вам знадобляться:
- 1 кг пшеничного борошна вищого ґатунку;
- 800 г вершкового масла (можна використовувати і маргарин, але з маслом виріб вийде значно смачнішим і кориснішим);
- 2 яйця;
- 1 ч. л. солі;
- 2 ст. л. оцту;
- 350 – 400 мл крижаної води.
Просіяти борошно, поступово натерти в нього вершкове масло, мнучи руками. У суміш додати яйця, перемішати із сіллю, оцтом і крижаною водою. Обережно з’єднати всі інгредієнти. Масу не рекомендується занадто інтенсивно місити. Тісто покласти у холодильник мінімум на дві години. Із такої основи вийде чудова випічка з різними начинками — як із солодкими, так і з м’ясними, рибними, овочевими.
Дріжджове листкове тісто можна приготувати своїми руками за 10 хвилин. Воно виходить менш щільним, ніж бездріжджове, пухкішим, а випічка з нього може похвалитися апетитною хрусткою скоринкою. Із такого матеріалу готують чудові круасани, слойки, печиво, булочки та інші смачні вироби.
Вам знадобляться:
- 1 кг пшеничного борошна;
- 10 г «швидких» сухих дріжджів (можна замінити звичайними згідно з інструкцією);
- 400 мл молока;
- 300 г вершкового масла;
- по 1 ч. л. цукру та солі.
Просіяти борошно, всипати цукор і сіль. Розчинити дріжджі в теплому молоці, додавши 100 г вершкового масла. Не кваплячись перемішати отриману рідину з борошном. Замісити тісто, дати підійти протягом півгодини у прохолодному місці.
Масло, що залишилося, сформувати у пласти, тісто розкачати та качалкою з’єднати з пластами масла. Потім скласти масу вдвічі, знову розкачати. Процес повторити двічі, після чого покласти тісто на 20 хвилин у холодильник.
Страви швидкого приготування
Хачапурі з сиром
Таку страву можна швидко приготувати на сковороді — вона стане вдалим сніданком і виручить, коли на порозі з’явилися несподівані гості. Добре, якщо в морозилці буде готове бездріжджове листкове тісто. Для його начинки знадобляться: пачка сиру, 1 яйце, сіль і спеції за смаком. Можна додати будь-який тертий сир — російський чи сулугуні, прекрасно підійде гауда. Усі перелічені вище інгредієнти потрібно з’єднати в мисці, розім’явши виделкою.
Тісто розкачайте тонким шаром, наріжте на десятисантиметрові квадратики, на середину кожного покладіть начинку. Стисніть пальцями. Потім кожен хачапурі потрібно кілька разів наколоти виделкою. На розігрітій сковороді, змащеній олією, страву готують до утворення рум’яної скоринки.
Татарський пиріг кубате
Це дуже простий рецепт, завдяки якому у вас вийде на диво смачна та незвичайна страва. Якщо ви використовуєте для її приготування дріжджове тісто (його бездріжджовий «побратим» також може стати основою для кубате), пиріг з м’ясом буде ще легшим і пухкішим.
Начинка:
- 500 г картоплі;
- 3 курячі філе;
- 2 – 3 ріпчасті цибулини;
- сіль, спеції за смаком.
Картоплю та м’ясо нарізати невеликими кубиками. Цибулю подрібнити тонкими півкільцями. Усі інгредієнти з’єднати в одному посуді, посолити, щедро приправити спеціями — хмелі-сунелі, червоним і чорним перцем, карі.
Пласт розкачаного тіста викласти на деко, зверху рівномірним шаром розподілити начинку. Накрити її другим шаром тіста, краї ретельно заліпити. Посередині зробити хрестоподібний надріз. Розкрити куточки тіста наче пелюстки. Із отворів виходитиме пара, адже начинка дуже соковита. Змастити пиріг яйцем, можна посипати кунжутом. Випікати кубате до готовності близько години за температури 150 – 180 °C.
Цей пиріг можна приготувати і з фаршем, змішавши кілька видів м’яса.
Штрудель із яблуками та родзинками — чудовий десерт для всієї родини
Багато хто вважає, що приготування цього десерту в домашніх умовах — занадто складний процес. Але зробити штрудель самостійно досить просто. Ось невеличкий майстер-клас.
Класична начинка:
- 4 – 5 яблук нарізати, протушкувати на пательні з вершковим маслом і цукром, додати ложку рому або коньяку;
- родзинки або сушену журавлину замочити в окропі;
- корицю змішати з коричневим цукром.
Найскладніше — скрутити штрудель, щоб тісто не розірвалося. Для цього можна використовувати чистий лляний рушник. Начинку рівномірно розподіліть на тонко розкатаному листковому тісті, посипте родзинками або журавлиною, потім — корицею з цукром. Можна додати подрібнені волоські горіхи. Згорніть рулет, ретельно стисніть краї. Змастіть яйцем, перекладіть на пергамент, а потім на деко. Випікати до рум’яної скоринки. Подавати штрудель теплим, із вершковим морозивом.
Закусочний торт Наполеон
Це ефектне та легке в приготуванні блюдо чудово підійде для святкового столу. Основа для закусочного торта — коржі з листкового тіста. Спечіть їх, орієнтуючись на форму посудини, яку плануєте використати для сервірування. Начинкою торта можуть стати різні шари:
- крем-сир;
- солона червона риба;
- куряче філе;
- смажені з цибулею гриби;
- рибні консерви з вареними яйцями;
- шинка;
- плавлений сир із часником і майонезом;
- варені овочі.
Використовуючи начинки, які гармоніюють за смаком, та майонез сформуйте торт. Посипте його подрібненими залишками коржів. Дайте просякнути мінімум кілька годин. Готову страву можна посипати волоськими горіхами.
Листкове тісто — універсальний продукт, із якого готують безліч смачних святкових і повсякденних страв. Тож творіть, фантазуйте та дивуйте своїх близьких!