Олів’є, оселедець під шубою, салат із крабовим м’ясом, закуски та нарізки — наш новорічний стіл рясніє делікатесами й улюбленими з дитинства стравами. Але багато хто скаже, що в цьому списку не вистачає ще одного обов’язкового компонента святкового бенкету — холодцю. Цю специфічну страву цінують за оригінальний смак, а ще вона набагато корисніша, ніж усі салати з майонезом. Адже в класичному рецепті заливного немає нічого, крім м’яса та приправ. А це означає, що цією стравою зможуть поласувати навіть ті, хто сидить на дієті та не хоче перебрати «порожніх» вуглеводів. У нашій добірці є простий рецепт дієтичного заливного з курки, споживання якого не позначиться на фігурі жодним зайвим грамом.
У чому користь заливного
Холодець корисний для суглобів, кісток, шкіри, тому що містить природний колаген. Цей білок здатен затримувати процес стирання хрящів у суглобах. Сприятливо впливає на них і желатин. Є в холодці і вітаміни: В9, С і А. Калорійність страви напряму залежить від того, яке саме м’ясо використано для приготування. Страва з птицею «потягне» на 120 ккал на 100 г. Холодець зі свинини вийде найпоживнішим — від 180 ккал на 100 г. Якщо готувати цю страву з яловичини і взяти нежирні частини (наприклад, вирізку), то кілокалорій буде значно менше — 80 на 100 г, а індичка, найдієтичніше м’ясо, взагалі дасть рекордно малий показник — приблизно 50 ккал на 100 г. Для порівняння: 100 г салату олів’є за класичним рецептом — це приблизно 200 ккал.
Класичний рецепт холодцю
Це базовий рецепт, але він і найзабарніший. Чимало господинь відмовляються від того, щоб прикрасити святковий стіл м’ясним заливним, саме через складний процес його приготування. Але, опанувавши традиційний рецепт, можна винаходити свої варіації цієї смачної та корисної страви. Багато хто цікавиться: як зварити основу для заливного, не наповнивши будинок не вельми приємним запахом варених маслаків? Готувати м’ясо можна в мультиварці згідно з інструкцією або ж в скороварці.
Отже, для заливного «як у бабусі» знадобляться (на велику сімейну порцію):
- 2 свинячі ноги;
- свиняча гомілка. Можна додати щось із голови тварини, а також хвостики;
- 1 кг свинячої вирізки (можна взяти нежирну яловичину або телятину);
- велика морква;
- ріпчаста цибулина;
- кілька лаврових листків, чорний перець горошком;
- 4 зубчики часнику;
- пучок улюбленої свіжої зелені.
М’ясні компоненти бажано зачистити і витримати в холодній воді кілька годин. Варити м’ясо та кістки слід у великій каструлі — вода має покривати інгредієнти. Після закипання зняти піну. За годину до готовності додати цибулю, моркву, сіль, спеції. Загальний час варіння може досягати 4–5 годин (за допомогою кухонних гаджетів його можна істотно скоротити). Готове м’ясо остудити, розібрати на волокна або порізати на однакові шматочки. Остиглий бульйон процідити, додати дрібно посічену зелень і пропущений через прес часник. Розкласти м’ясо у глибокі тарілки або судочки, залити бульйоном. Після цілковитого охолодження переставити в холодильник. Особливо смакує такий холодець із теплим картопляним пюре, хроном або гірчицею.
Рецепт холодцю з птиці
Цікавий факт: улюблена нами м’ясна страва має французьке походження. Ще у XIV столітті кухарі придумали використовувати надлишки домашнього бульйону і м’яса, яке в ньому варилося. Останнє подрібнювали на пюре, заливали бульйоном і після витримки в холодному місці отримували галантин — ситне м’ясне желе. Пропонуємо рецепт заливного з улюбленця французької кухні — домашнього півня.
Вам знадобляться:
- зачищена й обпалена тушка домашнього півня;
- пучок петрушки з коренем;
- морквина;
- цибулина;
- сіль, перець і лавровий листок;
- за бажанням — кілька зубчиків часнику.
Щоб заливне застигло та мало приємний смак, експерти, котрі знаються на французьких кулінарних тонкощах, діляться корисним лайфхаком. Обробленого півня (стануть у пригоді і лапи, і шия, і голова) варити 1,5 години. Вийняти м’ясні шматочки. Варити те, що залишилося, ще години півтори. Подальший процес аналогічний попередньому рецепту. Для пікантнішого смаку можна додати в бульйон дрібно порізану свіжу кінзу. Для витонченої подачі використовуйте окремі форми для страви.
Дієтичний рецепт з желатином
Желатин (у пластинках або порошку) або ж агар-агар потрібні в тих випадках, якщо під час варіння не використовують кістки, які дають природне загустіння. Зазвичай ідеться про дієтичні рецепти, що передбачають використання курки або індички. Багато хто вважає такі варіації заливного занадто дієтичними та навіть сухими. Але ми розповімо, як зробити ці страви соковитими і смачними.
Вам знадобляться:
- 2 курячі філе на кістці;
- гомілка індички;
- корінь петрушки;
- шматочок кореня селери;
- сіль, спеції, лавровий листок;
- пакетик швидкорозчинного желатину;
- трохи замороженої овочевої суміші (горошок, морква, кукурудза, перець).
М’ясо відварити з коренеплодами, знімаючи піну. Розібрати на волокна, процідити бульйон, додати до нього желатин за інструкцією на упаковці. Заморожені овочі протушкувати на сковорідці до готовності. Розкласти в тарілки м’ясо й овочі, залити бульйоном.
Незвичайна форма та подавання
Підшукуючи рецепти з фото, можна знайти незвичайні варіанти подавання заливного. Можна здивувати гостей холодцем, який загусав у… пластиковій пляшці. Для цієї ідеї використовують будь-який із перелічених вище рецептів. Але краще підстрахуватися і додати в бульйон желатин. Як форму використовуйте дволітрову пластикову пляшку, зрізавши її вузьке горло. Намагайтеся рівномірно розподілити м’ясо, поки бульйон ще не застиг. Інакше шматочки птиці, свинини або яловичини можуть опуститися на дно пляшки.
Після повного загусання зніміть форму, розрізавши її гострим ножем або ножицями безпосередньо перед подаванням. Холодець наріжте колами та подайте з хроном.
Рибне заливне з грибами
Вам знадобляться:
- 500 г м’якоті горбуші або іншої червоної риби;
- 400 г очищених і нарізаних на пластини печериць;
- півбанки консервованого горошку;
- сіль, спеції за смаком;
- пакетик желатину.
Варити рибу протягом півгодини, наприкінці кинути лавровий листок. Печериці зварити окремо. Все посолити. Рибний бульйон змішати з желатином. У салатник із низькими бортами красиво розкласти шматочки риби, грибів, горошок, можна додати половинки варених перепелиних яєць. Акуратно залити бульйоном, посипати подрібненим кропом. Відправити в холодильник до застигання. Подавати з білим хроном.
Смачного!