Купуємо

Види бокалів: функції та призначення

vydy-bokaliv-23

Ніхто не сперечатиметься з простою істиною, що смак і аромат улюбленого напою посилюються, якщо налити його у відповідний посуд. Погодьтеся, наливати пиво у винний бокал або міцні напої — у пивний означає суперечити елементарній логіці. Простіше запам’ятати види бокалів і дивувати гостей елегантною сервіровкою та подачею вишуканих напоїв. Призначення й різновиди посуду для напоїв запам’ятати нескладно!

Умовно їх можна поділити на кілька великих підгруп: для вина, шампанського та інших ігристих вин, коктейльні бокали, посуд для віскі та бренді, чарки для лікерів і горілки.

Дізнаймося детальніше про основні види.

Ідеальний посуд для вина

Для червоного заведено подавати округлі бокали з тонкого скла на витягнутій ніжці. Об’єм бокала для червоного вина — до 300 мл. Дуже важливо, щоб ніжка дозволяла тримати бокал саме за неї, щоб тепло руки не передавалося напою. Для червоних вин існує два основних види бокалів: бургундія та бордо. Розрізняються формою верху, у першого вона трохи розкривається, як бутон тюльпана.

vydy-bokaliv-2

Для білого вина келих більш витягнутий, звужується догори. Об’єм не менше за 200 і не більше ніж 250 мл. Ніжка може бути як довгою, витонченою, так і коротшою та масивною. Тут також працює правило — не гріти вміст бокала! Адже біле заведено подавати крижаним, особливо влітку.

vydy-bokaliv-3

Для портвейну використовують невеликий бокальчик об’ємом до 100 мл. Форма рівномірно витягнута. Таке вино п’ють невеликими порціями, смакуючи та насолоджуючись ароматом. Цей посуд підійде як для червоного, так і для білого портвейну.

vydy-bokaliv-4

Херес потрібно подавати в спеціальному посуді — бокалі для цього ароматного вина. Цікаво, що бокал для іспанського хересу залишається традиційним із XVII століття — невисокий, на гранованій ніжці, конічної форми, суттєво відрізняється від звичайних винних бокалів. При подачі можна прикрасити композицію коктейльною вишнею.

Спеціальний бокал використовують для білих солодких і напівсолодких вин сотерн. Ця невелика ємність на ніжці призначена для насичених, але не кріплених вин. Оскільки вони солодші, ніж сухі та напівсухі, об’єм бокала для сотерну істотно менший, до 200 мл.

vydy-bokaliv-5

Ігристі іскри: які бокали призначені для шампанського

Пінне шампанське або ігристі вина типу просеко заведено наливати в спеціальні вишукані бокали. Є три популярні різновиди посуду для шампанського.

Фужер. Тонкий, витягнутий, зі скла або кришталю — це справжній символ урочистого свята. З нього зручно пити брют, напівсухе, напівсолодке шампанське або ж легке фраголіно. Об’єм відносно невеликий — близько 150 мл. Виробляють зі звичайного скла, а також з цінного кришталю.

vydy-bokaliv-6

Бокал-креманка. Розкішний бокал на тонкій ніжці, істотно розширений догори. Він меншого, ніж фужер, об’єму, адже в такому посуді бульбашки з вина вивітрюються швидше, і воно втрачає прохолоду. Тому порція і менша. Цікаво, що це найбільш старовинний і традиційний бокал для шампанського, його повсюдно використовували в XIX столітті, потім більш зручний фужер витіснив креманки.

vydy-bokaliv-7

Тюльпан. Характерна форма виправдовує назву, і подавати в такому гарному посуді можна весь асортимент ігристих вин. Застосування цього посуду більш універсальне — в тюльпані на довгій тонкій ніжці можна подати сангрію на основі ігристого вина, інші винні коктейлі, наприклад французький «Кір Рояль», італійський «Апероль» тощо.

vydy-bokaliv-8

Різноманітність бокалів для коктейлів

Опинившись в барі, завжди перебуваєш у передчутті й очікуванні від бармена чогось феєричного, в гарному посуді, прикрашеного ягодами, фруктами, трубочками та парасольками. Удома теж можна влаштувати коктейльну вечірку. Благо в магазинах є величезний асортимент інгредієнтів. І, звичайно, потрібно буде придбати відповідний посуд. Вибрати є з чого, адже, згідно з алкогольним етикетом, існує кілька різновидів коктейльних склянок. Ось вони.

Для гарячих алкогольних коктейлів — грогу, кави по-ірландськи, глінтвейну. Присадкуватий бокал з ручкою-вушком, розширений донизу і з «талією» у верхній частині. Поширена назва такого посуду — Irish Coffee mug.

vydy-bokaliv-9

Сауер — близько 100 мл, схожий на розширену верхню частину пісочного годинника. У таких бокалах варто подавати вишукані авторські коктейлі, які не заведено споживати у великих об’ємах, а навпаки — потрібно смакувати, насолоджуючись кожним смаковим нюансом. Назва походить від легендарної групи коктейлів «Сауер» — вони готуються на основі частини міцного алкоголю (рому, віскі, бренді), води, цукру, цитрусового соку та льоду. Іноді — з додаванням збитого яєчного білка.

vydy-bokaliv-10

Хайбол — найпростіша та найзручніша склянка для примітивних алкогольних сумішей. Об’єм до 350 мл. Цей прямий (або трохи розширений догори — класика) бокал із потовщеним денцем призначений для коктейлів за формулою алкоголь + щедра доза безалкогольного компонента. Наприклад, джин з тоніком або віскі з колою. Зручно, що в хайбол можна покласти достатню кількість льоду — кубиків або колотого.

vydy-bokaliv-11

Коллінз — близький брат хайбола, з тією лише різницею, що він зазвичай прямої форми. Об’єм і призначення практично збігаються. У таких бокалах зручно подавати «довгі» коктейлі об’ємом до 300 мл. Цікаво, що назва ємності походить від легендарного «Тома Коллінза». Подати гостям такий напій у фірмовому келиху та бездоганному виконанні — це найвищий клас!

vydy-bokaliv-12

Для міксу на одну персону знадобиться: три частини джину, дві — лимонного фрешу, дві — холодної содової. Коктейль потрібно обов’язково підсолодити до смаку — тростинним цукром або готовим цукровим сиропом. У коллінзі можна подавати й простіші напої — ром із колою та з льодом, горілку з соком тощо. Зручно те, що лід у такій ємності не займе зайвого місця.

Hurricane, або ураган, — для лонґ-дрінків, коктейлів великого обсягу. Має впізнавану форму вази або гасової лампи на короткій ніжці з кулькою. Тропічні мікси з алкоголем або без, освіжний мохіто — усе це буде в такій склянці ще смачнішим і прикрасить будь-яку вечірку!

vydy-bokaliv-13

Бокал для «Маргарити» — красива склянка на ніжці, форма якої нагадує квітку, що розпустилася лише наполовину. Його класичне застосування — для коктейлів на основі білої або золотої текіли, зокрема «Маргарити». Також у цей бокал можна наливати будь-які мікси, основою для яких стала текіла. Наприклад, спробуйте приготувати напій «Мрія Акапулько»: 30 мл текіли, 10 мл віскі, стільки ж темного рому, 100 мл ананасового та дещиця грейпфрутового соку.

vydy-bokaliv-14

Бокал-мартінка — посудина у формі перевернутого конуса. Для подачі мартіні — червоного, білого, сухого та іншого — і для коктейлів на основі цього популярного італійського вермуту. Асоціюється з розкішним життям, приємними вечорами біля моря й навіть шпигунськими сагами! Спробуйте приготувати та подати в мартінці улюблений коктейль кіношного Джеймса Бонда: 75 мл горілки, 15 мл сухого мартіні, зелена оливка та часточка лимона. У принципі, з такого келиха можна пити будь-які мікси, приготовані на основі вермутів.

vydy-bokaliv-15

Шот — висока стопка для коктейлів на один ковток. Характерні ознаки: потовщене скляне дно, витягнута форма без вигинів. Назва походить від англійського слова «постріл». Тобто напої для швидкого разового вживання. Обсяг шотів різниться — може бути і 60, і 100 мл. Окрім алкогольних сумішей, у них можна подавати самостійні напої, наприклад лікери, настоянки, анісову горілку тощо.

vydy-bokaliv-16

Але все ж частіше з таких симпатичних скляночок п’ють міцні алкогольні мікси, зроблені шарами. Популярний варіант — «Б-52», який легко готується з трьох лікерів із яскраво вираженими смаками: кавового «Калуа», вершкового «Айріш Крім» і апельсинового. Усі їх потрібно використовувати для коктейлю в рівних частинах, з огляду на об’єм шотів.

Тумблер — класична широка склянка, з гладкого скла або гранована, з товстим дном. Вона може бути як прямокутної, так і закругленої форми. Призначення — для міцних напоїв а-ля бурбон, віскі, джин, розбавлених содовою, колою або пепсі. Також у таких склянках подають перелічені вище напої з кубиками льоду. Класичний об’єм — 150 мл, бувають і більш об’ємні, до 300 мл.

vydy-bokaliv-17

Ще один варіант для подачі міцних напоїв із льодом і водою — олд фешн. Гарна склянка наче зі старих фільмів, герої яких смакують витриманий віскі, милуючись бурштиновим напоєм на світло. По суті, це трохи урізаний тумблер. Об’єм менший, але призначення дублюється.

vydy-bokaliv-18

Чарки та бокали для чистих міцних напоїв

Якщо для віскі, бурбону підходять класичні коктейльні, низькі й широкі бокали, то для горілки та коньяку обов’язково потрібно поставити на стіл відповідний посуд.

Для коньяку — затишний на вигляд пузатий бокал середнього об’єму на короткій ніжці. Заведено наливати не більше ніж 50 г, щоб покатати бурштиновий напій по внутрішній стінці бокала. Також посуд підійде для подачі й вживання бренді та шері.

vydy-bokaliv-19

Чарка для горілки — на ніжці або без, кришталева або скляна. Поширені об’єми 50 і 100 мл. Щоб зробити процес вживання міцного алкоголю більш легким, горілчані чарки можна попередньо охолодити в морозилці.

vydy-bokaliv-20

Чарка-граппа, або Grappagla. Витончений посуд у формі тюльпана зі звуженою талією. Суто італійський винахід з італійським же неповторним шармом. Не дивно, адже граппа — італійський алкогольний напій 40–55 градусів. Продукт перегонки залишків винограду, з якого робили вино (кісточок, м’якоті, стебел, шкірки). Пити рекомендується в охолодженому вигляді, на закуску за традицією пропонується гіркий шоколад, цитрусові, міцна кава.

vydy-bokaliv-21

Пивний бокал — який обрати?

Існує близько десятка різновидів посуду для пінного напою. Серед них:

  • Кухоль — скляна ємність із ручкою. Оптимальний варіант, оскільки пиво не нагрівається від долоні.
  • Фужер — високий пивний бокал на ніжці.
  • Кубок — скляний, олов’яний або навіть дерев’яний, поширені також керамічні.
  • Бокал-рупор для світлого пива — скляний, високий, розширюється догори.
  • Тюльпан — красивий бокал у формі бутона, що розпускається.
  • Бокал-колона — витягнутий вузький, для подачі пшеничного нефільтрованого.

vydy-bokaliv-22

Вживайте алкоголь помірно та красиво! Тільки тоді цей ритуал дасть справжню насолоду без наслідків.

yak-pyty-sambuku-10