Працюємо

Як підібрати персонал для ресторану?

yak-pidibraty-personal-dlya-restoranu

Правильно підібраний персонал — половина успіху закладу. Адже від того як попливе корабель, часто залежить, кого саме поставити ним керувати. Тому процес підбору співробітників — справа хоч і цікава, але нелегка. Критерії можуть відрізнятися залежно від поставлених задач, однак є певні принципи та нюанси, яких обов’язково треба дотримуватися при наймі персоналу.

Установіть необхідну кількість

• Порахуйте столи й посадкові місця. Завдяки цьому зможете розрахувати і кількість офіціантів у штаті. Якщо, наприклад, столів 100, то потрібно 20 офіціантів. Якщо столів 50, то 10.
• Визначте площу кухні. Вона теж безпосередньо впливає на кількість кухарів і працівників.
• Переконайтеся, що працівників вистачить для періодів максимальної завантаженості.
Але навіть розрахувавши все, пам’ятайте, що склад постійно змінюватиметься залежно від ситуації, зміни концепції тощо. І важливо бути гнучкими й рухливими в цьому плані, як і сам ресторанний бізнес.

Складіть грамотний текст вакансії

Це допоможе заощадити час і відсіяти невідповідних претендентів. Чітко сформулюйте вимоги до вакансії — спочатку особистісні критерії, потім професійні. Має вийти живий «портрет» для кожної посади. Наприклад, для офіціанта важливі якості, як-от доброзичливість й уважність, для працівника, який митиме посуд, — старанність та акуратність, для адміністраторів — стресостійкість і комунікабельність. Також обов’язково вказуйте причину ваших пошуків — у зв’язку «з відкриттям», «розширенням», «запуском нового відділу» тощо. І точно сформулюйте назву. Та, хто шукатиме роботу прибиральницею, навряд зверне увагу на вакансію «Менеджер із клінінгу».

Кому доручити підбір персоналу?

Цю задачу часто доручають HR-відділу, який має чітку напрацьовану схему найму. Звісно, спеціально навчена для цього людина істотно полегшує життя керівникові та звільняє його від додаткових обов’язків. Але ми радимо остаточну оцінку кандидата на топ-посаду не перекладати на рекрутерів, а самому провести зустріч і проаналізувати здібності та досвід претендентів.

Концепція вирішує

Наприклад, при виборі шеф-кухаря — одного з найважливіших співробітників в закладі — орієнтуйтеся на концепцію ресторану та для чого саме він потрібен. Є два типи шефів — шеф-організатор і шеф-митець. У першого завжди все за планом, кухня ідеально чиста, він налагоджує процес приготування до найдрібніших деталей і контролює роботу на всіх її етапах. У другого ж сильно розвинуті креативність і творчість. Він сміливо експериментує зі стравами, легко вигадує неординарні варіації та поєднання смаків.

Найміть того, на кого б ви самі працювали

Таку методику запропонував Цукерберг. Уявіть під час співбесіди, що ви приймаєте на роботу не підлеглого, а того, хто буде керувати вами. Ви миттю станете прискіпливим до претендентів, але кінцевий вибір вас задовольнить і врешті допоможе бізнесу.

Як перевірити компетенцію претендента?

Найдієвіший спосіб — попросити пройти тестове завдання. Для посади шеф-кухаря, наприклад, попросіть приготувати його коронну страву, будь-який десерт та яєчню. Коронною стравою він має вирізнитися з-поміж інших, а десерт покаже, як він орієнтується в кондитерському мистецтві. Яєчня хоч і здається простою стравою, але в умілих руках може стати маленьким кулінарним шедевром. Гордон Рамзі, наприклад, обов’язково тестує нею нових кухарів при прийомі на роботу. А з офіціантом чи адміністратором радимо змоделювати певну ігрову ситуацію, наприклад конфліктну ситуацію, і подивитись, як вони з нею впораються.