Часто ми відмовляємося від ідеї порадувати себе стейком вдома через стереотип, що приготований самостійно шматок м’яса не буде таким соковитим та смачним, як у ресторані. Але це помилка. Стейк у домашніх умовах можна посмажити не менш смачно. Головне — знайти оптимальний рецепт, вибрати відповідне м’ясо, замаринувати його (або не маринувати: про секрети такого роду йтиметься нижче) і вуаля — кулінарний шедевр готовий!
Не яловичиною єдиною
Приготування стейка починається з вибору м’яса у відповідному відділі магазину. В ідеалі це має бути шматок відмінної яловичини. Адже традиційно м’ясо на грилі готується виключно з неї. Але українська кухня дозволяє бути не настільки категоричними. Ніхто не забороняє створити соковитий стейк з апетитною скоринкою з курячого філе, індички або свинини на кістці.
Залежно від того, з якої частини туші підготовлено напівфабрикати, розрізняють до десяти видів стейків. Серед них рибай, філе-міньйон, стриплойн, портерхаус, клаб-стейк тощо. Не варто зациклюватися на перерахованих вище красивих назвах. Експерти радять дотримуватися кількох простих правил, які допоможуть вам зробити ідеальний стейк:
- Товщина шматка має бути щонайменше 2 см, а краще більше. Тонке м’ясо підходить для шніцеля або відбивної, але купувати його для стейка — неправильно.
- Шматочок має бути аж ніяк не сухим, з достатньою кількістю прожилок жиру, бажано тонких. Вони зроблять страву більш соковитою та ароматною.
- М’ясо, якщо ви доторкнетесь до нього пальцем, не має бути липким. В іншому випадку від такого продукту краще відмовитися.
- Рибай — оптимальний сорт яловичини для стейка. Це найменш вибагливий у приготуванні матеріал, з якого виходить відмінна страва.
«Чаклуємо» правильно
Отже, м’ясо ви вибрали — благо, достаток на полицях МЕТRО задовольнить навіть найвибагливіший смак. Перш ніж смажити, потрібно вирішити, чи будете маринувати м’ясо або ж відправите його на сковороду або вугілля негайно.
Ще один стереотип: соус потрібно робити строго за рецептом. Але ж справжній стейк — це витвір мистецтва. І кожен творчий кулінар створює унікальний рецепт страви.
Безумовно, перш ніж досягти майстерності, необхідно засвоїти базові правила. Завдяки їм навіть уперше приготований стейк не буде безнадійно зіпсований.
Крок 1. Свіже м’ясо миють, підсушують паперовою серветкою. Не беріть розморожені шматки. Якщо м’ясо відтане не до кінця, стейк може нерівномірно просмажитися. Готуємо без маринаду? У такому випадку спочатку щедро посипаємо шматки свіжомеленим перцем. Особливу увагу приділяємо тим ділянкам, де більше жиру. Найпростіший рецепт передбачає використання тільки солі, перцю й рафінованої оливкової олії. Поперчивши, солимо і змащуємо м’ясо. У жодному разі не відбиваємо й не наколюємо виделкою! Витече сік, м’ясо перетвориться в «підошву».
Крок 2. На добре розігріту сковороду-гриль або на решітку над вугіллям кладемо підготовлені шматочки. Не метушіться, важливо «замкнути» м’ясо, створити скоринку, яка не дозволить витікати сокам. Смажити по 2–3 хвилини з кожного боку. Потрібно часто перевертати стейк. Так він рівномірно просмажиться й буде більш соковитим. Маніпуляції потрібно закінчити через 7–10 хвилин, потім дати стейкам трохи «відпочити» після приготування.
Крок 3. Подати на дошці, присипавши ще перцем, із соусами. І все. Не кладіть хліб, картоплю або інші гарніри, включно з овочевим. Нічого не має відволікати від божественного смаку правильно приготовленого м’яса!
Як готувати стейк зі свинини
Стейки з якісної свинини — відмінна альтернатива набридливому шашлику. Вирушаючи до лісу чи на дачу, можна заздалегідь зробити заготовки, а потім посмажити м’ясо на відкритому вогні. Стейки «дозрівають» швидше, ніж традиційний шашлик, водночас залишаються соковитими та ароматними.
Маринади для свинячого стейка:
- гірчично-медовий. Змішайте в рівних пропорціях солодку гірчицю, рідкий мед, трохи лимонного фрешу. Приправте м’ясо перцем і сіллю, гарненько втирайте маринад. Дайте «відпочити» мінімум кілька годин;
- в азіатському стилі. Ретельно перемішайте соєвий соус, натертий імбир, дрібно нарізаний перець чилі, подрібнений часник, пару ложок тростинного цукру. Півгодини достатньо, щоби м’ясо просочилося приголомшливими ароматами інгредієнтів маринаду;
- традиційний. Кілька цибулин наріжте кільцями. М’ясо посоліть, поперчіть. Змішайте з цибулею й невеликою кількістю майонезу. Перед відправкою на гриль зніміть залишки овочів зі стейків. В іншому випадку вони будуть пригорати. Цибулю можна підсмажити окремо й подати з уже готовими стейками;
- гострий. Змішайте перці (мелені чорний, червоний, білий), велику сіль, дрібно нарізаний перчик чилі. У цю вогняну суміш додайте кілька ложок оливкової олії без запаху. Кашкою, що вийшла, ретельно змастити кожен шматочок свинини. Підсмажити, перцева скоринка стане такою апетитною, що гості ще довго не зможуть забути ваш шедевр!
Куряче філе: відмінна дієтична альтернатива
Стейки з курячої грудки — відмінна альтернатива для тих, хто не любить свинину і яловичину. Як приготувати стейк із філе птиці? Основна проблема — зберегти соковитість м’яса. Адже в курячому філе немає жиру, який забезпечує потрібну текстуру. Багато господинь йдуть простим шляхом: готують грудки в паніровці на великій кількості олії. Але в такому разі виходить аж ніяк не дієтична страва. Плюс смак курки перебивається жирним паніруванням.
Перед приготуванням стейків філешку можна злегка відбити вістрям ножа. Не використовуйте молоток! Приправте шматочки сушеним каррі й часником, на сковороді розтопіть ложку вершкового масла. Коли воно розтане, посипте його карі — аромат буде фантастичний! Обсмажуйте заготовки максимум по 4–5 хвилин із кожного боку. Вимкніть вогонь. Залиште стейки на сковороді під кришкою на кілька хвилин.
Смачного!