Купуємо

Як вибрати шкільний рюкзак, щоб всі залишилися задоволеними

yak-vybraty-shkilnyj-ryukzak-1

Для батьків купівля сумки для школяра щороку перетворюється на складний квест: як знайти зручний, місткий, недорогий і безпечний для здоров’я аксесуар, з яким би дитина погодилася ходити до школи? Особливо складно батькам першокласників. Не маючи досвіду в тому, як вибрати шкільний рюкзак, вони губляться серед безлічі пропозицій на «шкільних базарах». Отож, розбираємося в особливостях шкільних сумок і критеріях їхнього вибору.

Портфель, ранець чи рюкзак до школи?

Часто ці назви шкільних сумок використовують як синоніми, але між ними є істотні відмінності.

 • Портфель — це прямокутна сумка з кількома відділеннями, твердими стінками й однією ручкою-петлею зверху. Такі моделі були популярними за часів дитинства наших бабусь і зараз рідко трапляються в продажу. Основна причина спаду популярності — небезпека для здоров’я дитини. Під час носіння важкого портфеля однією рукою йде нерівномірне навантаження на тіло, що загрожує викривленням хребта, формуванням неправильної постави. Така сумка категорично протипоказана дітям, особливо молодшого шкільного віку.
 • Рюкзак до школи вирізняється твердою спинкою та дном, м’якими стінками й лямками для носіння за спиною. Багатофункціональна річ, яку носять не тільки до школи. Легкий, недорогий, стильний, він слабо захищає вміст від дощу. Завдяки м’якому каркасу його зручно носити на одному плечі, що дуже подобається підліткам. Молодшим школярам купувати такий аксесуар не рекомендується через ризик неправильного розвитку постави.
 • Ранець — це середній варіант між рюкзаком і портфелем. Ортопедична спинка розподіляє навантаження по довжині хребта. Її доповнює твердий корпус, широкі лямки. Така шкільна сумка містка й захищає речі всередині від промокання. Жорсткий і щільний каркас вбереже вміст, якщо сумка впаде з парти. Подібний варіант чудово підійде першокласнику.

yak-vybraty-shkilnyj-ryukzak-3

Критерії вибору ранця першокласнику

Яскраві кольори, улюблені мультяшні герої на рюкзаку, а також на сумці для взуття, пеналі, які йдуть у комплекті, — це головні критерії вибору ранця школярем. Батьки ж дивляться на цінник: аксесуари з зображеннями героїв на 5–10% дорожчі за звичайні, оскільки виробник до вартості включає витрати на ліцензію. Але головними критеріями вибору мають стати показники безпеки та комфорту. Для першокласника важливо, щоб шкільна сумка не шкодила здоров’ю. Рекомендуємо вибирати її за такими критеріями.

Вага сумки

Враховуйте, що школяреві, крім самого ранця, доведеться носити книги, зошити, інші речі, які теж чимало важать. Вага заповненої ними сумки не має перевищувати 10% від ваги дитини. Існують встановлені державою норми маси шкільної сумки:

 • 1–2 клас <1,5 кг;
 • 3–4 клас <2 кг;
 • 4–6 клас <2,5 кг;
 • 7–6 клас <3,5 кг;
 • 9–11 клас <4 кг.

Коли дитина носить сумку вагою більше за зазначену норму, її опорно-руховий апарат розвивається з порушеннями, здавлені м’язи перешкоджають нормальному кровотоку, а отже, кровопостачанню головного мозку. Це загрожує серйозними порушеннями здоров’я.

Розмір і об’єм

Небезпечно купувати ранець на виріст, особливо з ортопедичною спинкою. М’які опуклі ділянки спинки мають упиратися чітко в певні ділянки тіла дитини. Якщо цього не трапляється, навантаження розподіляється нерівномірно. У правильно підібраного ранця верхній край розташовано нижче за потилицю, а нижній закінчується на лінії талії, але в поперек не впирається. По ширині відповідний виріб не виходить за межі плечей школяра. Вибирати аксесуар рекомендується разом із дитиною, примірявши та перевіривши відповідність зросту.

Щоб полегшити завдання тим, хто купує шкільну сумку без участі дитини, деякі виробники розробили розмірну сітку, згідно з якою випускають ранці. Кожен виріб має відповідне маркування. Наприклад:

 • дитині до 100 см підійде сумка розміром XXS;
 • 100–150 см — XS;
 • 115–130 см — S;
 • 130–145 см — M;
 • 145–175 см — L;
 • від 175 см — XL.

Місткість ранця залежить від його об’єму, який підбирається під зріст школяра. Для дитини зростом до 130 см достатньо сумки об’ємом 11–13 л, дитині вище можна брати виріб на 11–16 л. Для молодших школярів це максимально можливий обсяг портфеля. У ньому помістяться необхідні підручники, зошити, альбоми, канцелярські вироби. Спортивну форму, змінне взуття рекомендується носити в окремих сумках.

yak-vybraty-shkilnyj-ryukzak-8

Ортопедичний ефект

Відмінність спинки з ортопедичним ефектом від звичайної — наявність щільних валиків у районі попереку і ребер, які повторюють природні вигини хребта. Вони допомагають розподілити навантаження по спині дитини, знявши зайвий тиск на хребет. Валики обтягнуті сітчастою тканиною для кращої вентиляції, щоб спина дитини не пітніла під час носіння ранця. Жорсткості конструкції надає пластиковий каркас, а також кріплення дна і стінок.

Додаткові переваги ортопедичної спинки:

 • не дає врізатися в спину гострим предметам, підручникам, контейнеру для сніданку;
 • береже книги та зошити навіть під час падінь;
 • зберігає форму;
 • надає ранцю стійкості.

Однак валики дають додаткову вагу, тому вкрай небажано, щоб дитина носила сумку, як портфель, за ручку.

Не кожна шкільна сумка з валиками на спинці має ортопедичний ефект. На ринку існує безліч підробок, які можуть нашкодити здоров’ю дитини. Підробку вирізняють нерівні шви, а також поролон, що з них виглядає. Авторитетні виробники використовують сучасні наповнювачі, що не спресовуються та довго зберігають щільність. На такі вироби продавець повинен мати сертифікат якості, що підтверджує оригінальність ранця.

yak-vybraty-shkilnyj-ryukzak-6

Ширина та форма лямок

Прагнучи вибрати для дівчинки елегантну модель, батьки купують виріб із тонкими лямками, забуваючи про вагу наповненого ранця. Лямки перетискають плечі дочки, провокуючи головні болі, болі в спині.

Для молодшого школяра оптимальна ширина лямок — 4–5,5 см. Вони мають бути жорсткими, але з м’якими накладками. Підліткові варіанти мають меншу ширину лямок, оскільки дорослі діти фізично здатні носити великий вантаж.

Не менш важлива для молодшого школяра й форма лямок. Ідеально, якщо вона буде S-подібною. Переваги такого рішення:

 • шкільна сумка щільно прилягає до спини дитини;
 • тиск рівномірно розподілено по поверхні спини;
 • не передавлюються кровоносні судини, зокрема в пахвовій зоні.

Чим старша дитина, тим менш виражена S-подібна форма лямок, але в підліткових моделях її теж легко розрізнити: зверху лямки йдуть прямі, а з середини спинки вигинаються до країв.

Зверніть увагу на матеріал, з якого виготовлені лямки. Як правило, зовнішня частина обтягнута тим самим матеріалом, що й сумка, але внутрішній бік обтягнутий сітчастою тканиною. Це не дає лямкам занадто щільно прилягати до тіла дитини, забезпечуючи вентиляцію. Також вони не ковзають по одягу, спадаючи та дратуючи цим школяра.

Важливо, щоб лямки були пришиті до ущільнювача ортопедичної спинки. На з’єднання припадає основне навантаження під час носіння, тому їх підсилюють подвійною строчкою. Правильне розташування кріплень — між задньою та передньою спинкою ранця. При купівлі рекомендується посмикати лямки, перевіривши на міцність.

Обов’язкова умова — можливість регулювання по довжині. Занадто довгі перенавантажуватимуть хребет, занадто короткі змушують дитину сутулитися, передавлюють тіло. Перед купівлею перевіряйте фіксатори, натягуючи ремінь. Якщо він легко прослизає, під час носіння довжина лямки збільшуватиметься.

yak-vybraty-shkilnyj-ryukzak-2

Додаткові ремені

Полегшити навантаження на плечовий пояс школяра допоможуть нагрудний і поясний ремені. Ідея взята з конструкції туристичних рюкзаків, тому, якщо батьки ходили в походи, вони оцінять користь додаткових ремінців. Вони фіксують рюкзак на спині, не дозволяючи йому перекошуватись і з’їжджати під час бігу, нахилів, різких поворотів. Молодший школяр рідко ходить до школи розміреною ходою, а частіше грає разом з однолітками. Різкі зміщення ваги ранця небезпечні для його несформованого хребта. Додаткові ремені знижують небезпеку травмування, одночасно збільшуючи мобільність дитини.

Фурнітура

Незалежно від віку дитини, фурнітура ранця має бути металевою. За день школяр не один десяток разів відкриває та закриває сумку, чіпляється нею за меблі, тому будь-які ненадійні елементи швидко стають непридатними й відриваються.

Молодшому школяреві рекомендується брати виріб, що закривається на блискавку з двома замочками. Це дозволяє йому швидко відкривати та закривати сумку в будь-якому напрямку. А ось із застібкою, карабіном він може не впоратися.

yak-vybraty-shkilnyj-ryukzak-5

Матеріал

Сумка кожен день піддається неймовірним випробуванням, особливо якщо вона належить молодшому школяреві. На ній з’їжджають з гірки, грають у футбол у коридорах, кидають через парти в класі. Діти часто смикають один одного за рюкзаки. У таких умовах бажано, щоб сумка протрималася до кінця навчального року. Її виготовляють зі щільних синтетичних матеріалів, переважно з поліестеру або нейлону, які вирізняє стійкість до стирання, забруднень, легкість у догляді. Невеликі забруднення прибираються вологою серветкою.

Поцікавтесь у продавця, чи просякнутий матеріал водовідштовхувальною речовиною, яка вбереже вміст від намокання. Сітчасті вставки на спинці й лямках також виготовляються з синтетичних тканин. Вбираючи піт, вони не видають неприємний запах, і їх легко прати.

Дно виконують із пластику та покривають водонепроникною тканиною. Ще краще, якщо на ньому встановлені пластикові ніжки-упори. Якщо дитина поставить такий рюкзак на мокрий сніг, траву, калюжу, підручники не намокнуть.

yak-vybraty-shkilnyj-ryukzak-7

Додаткові кишеньки та відділення

Плюсом для ранця стануть додаткові зовнішні кишені, куди ховають і звідки швидко дістають корисні дрібниці, бутерброд, пляшечку з водою. Для останньої бажано мати окрему кишеню з фіксацією. Усередині також необхідне зонування: відділення для книжок, зошитів, дрібних речей. Рекомендується ближче до спинки класти підручники, далі інші речі. Але молодшому школяреві витримати подібний порядок складно, тому внутрішні відділення — не найважливіший критерій вибору ранця.

Світловідбивачі

Коли рано темніє, світловідбивачі роблять дитину помітною на дорозі. Не всі батьки розуміють важливість цих елементів на ранці, але статистика говорить: світловідбивачі знижують ризик наїзду на дитину на дорозі в 6,5 раза. На сумці молодшого школяра вони мають розміщуватися з усіх боків, зокрема на лямках. Окремі виробники виготовляють сумки з тканини зі світловідбиваючою ниткою, а також замки з вбудованими світловідбивачами. Додаткову безпеку створюють флуоресцентні вставки та використання контрастних матеріалів при виготовленні ранця. Враховуйте, що помаранчевий і жовтий кольори водії помічають швидше за інші.

yak-vybraty-shkilnyj-ryukzak-4

Отже, на що ж звертати увагу при виборі ранця школяреві? На вагу, розмір, обсяг, ортопедичний ефект спинки, матеріал, фурнітуру та світловідбивачі. Купуючи брендовий виріб, ви гарантовано отримаєте якісну річ, але переплатите за ім’я, зображення мультяшних героїв. Необхідно враховувати й думку дитини, адже це їй носити та показувати сумку в класі одноліткам. Спираючись на наші поради, ви обов’язково знайдете відповідний варіант.