Сонце, повітря та вода — наші найкращі друзі! Але це твердження потребує доповнення: тільки в розумних межах. У гонитві за красивою засмагою більшість забуває про елементарні запобіжні заходи. І сонце з помічника перетворюється на злого ворога. В’яла шкіра, пігментні плями та прискорення процесів старіння — тільки вершина айсберга під назвою «згубний вплив сонячних променів». Рак шкіри — поширене захворювання, жертвами якого стають ті, хто любить полежати на пляжі в полудень. Меланома є найагресивнішим онкологічним захворюванням. Близько 70 % випадків виникнення цього виду раку пов’язане з надмірним впливом на шкіру прямих сонячних променів. Краса потребує жертв, але не таких радикальних!
Смаглява шкіра та рівномірна засмага сьогодні є ознаками стилю та розкішного життя. Але такими уявлення про моду були не завжди. До початку ХХ століття смаглява шкіра асоціювалася з бідністю та важкою роботою. Люди, які більшу частину життя проводили за збиранням врожаю в полі або торгували на вулиці, зазнавали постійного впливу сонячних променів. Аристократія та панство використовували всі засоби, щоб захистити свою шкіру від засмаги. Довгі рукава навіть у спеку, капелюшки, парасольки, відвари та маски з трав — красуні зі шляхетних родин не шкодували грошей на боротьбу із сонячними променями.
В середині минулого століття світ зазнав фінансової кризи. Щоб заробити гроші, людям доводилося працювати по 12 годин у приміщеннях. Контакт із сонячними променями зводився до поїздки на роботу та з роботи. В цей час смаглява шкіра стала ознакою забезпеченого життя: якщо в тебе є час лежати на пляжі, то з твоїм фінансовим становищем все добре. Але гонитва за шоколадною засмагою призвела до нової проблеми: в життя модниць увійшло поняття «сонячного опіку». Шкіру потрібно було захищати. Перший засіб, який допомагав уникнути опіків і давав змогу рівномірно загоряти, було винайдено в 1944 році. Це був жирний крем червоного кольору, який не вирішував усіх проблем, але захищав від шкідливого впливу ультрафіолету. Сучасні сонцезахисні засоби набагато ефективніші. Тепер тільки ледача або забудькувата людина страждає від опіків. Вчасно нанесіть крем — і ви легко зможете уникнути такої проблеми.
Види сонячних променів
Перед придбанням захисного засобу необхідно розібратися, від чого він захищає. Є три типи сонячних променів і не всі з них є згубними для нашої шкіри:
— промені типу UVC не шкідливі для людини. Цей короткохвильовий тип випромінювання цілком поглинається атмосферою. До земної поверхні доходить така маленька кількість UVC, що захищати від них шкіру не має сенсу;
— промені типу UVB — це бомба сповільненої дії. В разі тривалого впливу вони призводять до опіків шкіри, але тільки через 3–4 дні. Від такого типу випромінювання надійно захищає одяг або віконне скло;
— промені типу UVA — головний ворог нашої шкіри. Це довгі світлові хвилі, які здатні проходити навіть через одяг і закриті вікна. Цей тип випромінювання прискорює процеси старіння шкіри, знижує імунітет, стимулює розвиток ракових клітин в організмі. Промені UVA не викликають видимих опіків, але призводять до найгірших проблем.
Як правильно вибрати сонцезахисний крем
Косметичний сонцезахисний засіб — це надійний бар’єр між вашою шкірою та шкідливим випромінюванням. Вчені в результаті численних досліджень довели, що в 90 % випадків передчасного старіння шкіри спричиняє саме сонце. Але не поспішайте в магазин купувати перший-ліпший тюбик із косметичним захистом. Вивчіть правила того, як вибрати сонцезахисний крем і зробіть цю покупку усвідомлено:
— більшість косметичних засобів захищає тільки від променів типу UVB. Щоб не лише уникнути сонячних опіків, але і знизити ризик старіння шкіри, потрібно створити бар’єр від усіх видів випромінювання. Хороший крем — це комбінований захист від променів UVA і UVB. Про це виробник завжди пише на упаковці, тому уважно прочитайте не тільки лицьову етикетку, а й всю інформацію на тюбику;
— сонцезахисний фактор SPF — ваш таймер безпечного перебування на сонці. Ступінь захисту крему залежить від цього показника. Чим він вищий, тим більше часу ви можете провести під прямими променями. Математика проста: 10 хвилин перебування на сонці без використання захисту рівносильна 500 хвилинам засмаги з кремом з фактором SPF50. Але такі цифри коректні тільки в ідеальному світі. Контакт шкіри з одягом, потовиділення, купання в морі — всі ці фактори знижують ступінь захисту крему. Тому фахівці рекомендують наносити засіб раз на 60–90 хвилин;
— уважно читайте етикетку не тільки, щоб дізнатися, від якого типу променів ви купуєте захист. Склад крему розповість вам про те, до яких наслідків може привести його використання. В дешеві косметичні засоби виробники додають ізопарафін, ланоліновий спирт, модифіковану рослинну олію. Такі компоненти не тільки не захищають шкіру, а призводять до появи прищів, роздратування та алергії. Сонцезахисний крем — косметика, на якій не варто економити. Обирайте якісний засіб від перевіреного виробника та засмагайте без негативних наслідків.