Час, проведений із близькими на присадибній ділянці, — безцінний у будь-яку пору року. Особливо важливо мати таке місце для душі міському жителю, щоб зупинитися, видихнути, перезавантажитися, поспілкуватись із сім’єю та друзями на свіжому повітрі. Для цього прекрасно підходить зона відпочинку на дачі, яка відповідає всім вимогам комфорту й функціональності. В ідеалі її обладнанням варто займатися на етапі проектування та будівництва будинку або дачного будиночка (котеджу). Але облаштувати все своїми руками можна незалежно від часу зведення інших будівель. Перше завдання, з яким ми допоможемо вам впоратися, — правильно вибрати місце для створення куточка відпочинку.
Є кілька важливих факторів:
- Наявність веранди або літньої кухонної прибудови до будинку. З такої «заготовки» вийде чудова тераса для незабутнього відпочинку з близькими.
- Наявність комунікацій — якщо є бажання зробити літню кухню не тільки з мангалом, але й раковиною для посуду, і плитою (вуличною піччю).
- Густота саду, кількість кущів, облаштованих клумб. Не виключено, що чимось доведеться пожертвувати, щоб зробити майданчик для літніх розваг надворі.
- Природне освітлення — добре, якщо вдень місце для пікніків буде затінене, наприклад, будинком, а ввечері — залите приємним розсіяним світлом сонця, що заходить.
- Куточок відпочинку бажано не розташовувати впритул до сусідського паркану — щоб не заважати сусідам і максимально комфортно відпочивати на дачі.
Затишок своїми руками
Дизайн місця для відпочинку залежить виключно від смакових пристрастей господарів. Друге за важливістю завдання — продумати функціонал, розрахувати простір і кількість «посадкових місць» залежно від того, скільки осіб планується розміщувати в цій зоні. Усі етапи оформлення цілком реально здійснити своїми силами, максимум — залучити до цього процесу друзів! Отже, визначаємо функціональний різновид куточка відпочинку на дачі.
Пляжна зона
Асортимент у METRO дозволяє створити практично ідеальне місце для купання та приймання сонячних ванн. Спочатку потрібно вибрати максимально сонячну частину ділянки без дерев і кущів. Розрівняти ґрунт, засіяти газонною травою (про це потрібно подбати заздалегідь, посадивши її восени або навесні). Ще один варіант — вистелити зону «пляжу» палубною дошкою. З меблювання знадобляться пляжна парасолька й шезлонги — кількість залежить від постійно відпочиваючих. Надувний або каркасний басейн і невелика дитяча пісочниця — все, ваш дачний пляж готовий!
Вітальня на свіжому повітрі
Якщо ваша сімейна традиція — пити чай на дачі, насолоджуючись чудовими літніми вечорами, є сенс облаштувати вітальню на свіжому повітрі. Для цього знадобиться рівний майданчик біля будинку — щоб не потрібно було далеко нести напої та закуски. Майданчик може бути викладений керамічною плиткою. Основою такої зони є дачний гарнітур — дивани, крісла, розставлені навколо невисокого столика. Також можна підібрати гойдалки, накриті невеликим навісом. Створити затишок у такому куточку допоможе текстиль, рослини в горщиках, рослини відкритого ґрунту. Поруч із майданчиком можна облаштувати клумбу з багаторічними рослинами. Порада: вибирайте різновиди садових квітів, які тішать око яскравими бутонами та квітами всі літні місяці.
Дитячий майданчик на дачі
Дітям необхідний свій простір на дачній ділянці. Основна умова: він має добре проглядатися з усіх кутів ділянки, а також — з вікон будинку. Простежте, щоб навколо не було потенційно небезпечних об’єктів — ніяких вигрібних ям, шматків труб зрошення, що стирчать із трави, тощо. Майданчик має бути рівним, ідеальне покриття — акуратно підстрижений пухнастий газон без колючок. Необхідно стежити за його чистотою та регулярно підстригати. Гойдалки, невелика гірка, пісочниця, надувний басейн, великий надувний матрац для відпочинку на свіжому повітрі — тут може бути все, що подобається вам і вашим діткам. Добре, якщо частина майданчика буде на сонечку, частина — затінена. Для особливо спекотних днів припасіть пляжну парасольку або невеликий тент, які легко встановити над пісочницею або басейном.
Місце для дружнього пікніка
Це може бути прибудована до будинку крита тераса з піччю, каміном або мангалом. Але якщо такої переваги немає, то цілком реально облаштувати ідеальне місце для шашликів незалежно від основної будівлі! Для цього знадобиться рівний майданчик достатньої площі. Покриття — тротуарна плитка, підстрижений газон. Головне, не утрамбована земля або пісок — це не підходить для місця, де готують і їдять. Важливо виділити господарську зону — мангал (барбекю), стіл для посуду та готування. Перевагою буде шафа або етажерка, де можна зберігати прилади й посуд для пікніка. Необхідно також провести воду або повісити садовий умивальник. Далі варто подбати про гостьову зону. Довгий стіл із лавками краще розташувати під тентом на каркасі. Така конструкція захистить від сонця та дощу, а на зиму її можна складати й зберігати в підсобному приміщенні.
Якщо дозволяють кошти та площа дачної ділянки, можна побудувати стаціонарну альтанку для вечірок на вулиці. Кована альтанка, дерев’яна затишна тераса, скромний навіс біля будинку, накритий плексигласом від сонця й опадів, — варіантів безліч! Втілити в життя можна будь-які ідеї — і дачний відпочинок стане ще більш цікавим! До речі, хороша ідея використовувати одноразовий гриль щоразу, коли на дачу приїжджають гості. Тоді не потрібно встановлювати стаціонарний мангал, чистити його. Придбати такий товар можна серед асортименту METRO.
Романтичний куточок
Якщо дачне проведення часу не передбачає веселих компаній друзів, то необхідно створити місце на свіжому повітрі (а краще — кілька таких місць у різних частинах ділянки) для неспішного розслабленого відпочинку. Хороший варіант — гойдалки, на яких зручно розміститися вдвох, а одному — навіть поспати на свіжому повітрі. Прекрасна ідея — розвісити в саду кілька гамаків. Дерева на ділянці прикрасьте гірляндою з різнокольорових ламп. І влітку кожен вечір на дачі перетвориться на романтичну пригоду! Створити особливу атмосферу затишку допоможуть милі дрібниці: красиві квіти в діжках, ковані деталі, садові свічники, декоративні кошики з фруктами та інше. Облаштування таких куточків не обійдеться без текстилю — диванних подушок, пледа, легкого покривала для сну на свіжому повітрі.
Майданчик для активних ігор
І дітям, і дорослим завжди корисно розім’ятися на свіжому повітрі, пограти в рухливі ігри. Можна встановити стіл для настільного тенісу, повісити баскетбольне кільце, боксерську грушу. Важливо в цьому разі вибрати рівний майданчик, посіяти на ньому трав’яний газон, стійкий до витоптування, або ж викласти його тротуарною плиткою. Але останній варіант покриття не дуже підходить для ігор із баскетбольним м’ячем. Облаштування спортивного майданчика може ускладнитися, якщо дачна ділянка зовсім невелика. Тоді можна закріпити турнік або встановити невеликий вуличний спортивний куточок, який підійде і для дітей, і для дорослих.
Міні-ботсад
Дерева, квіти та кущі — найкращі друзі тих, кому необхідно розслабитись і відпочити після напружених робочих буднів. Облаштувати гарний сад із лавочками, невеликою штучною водоймою і навіть фонтаном — означає створити собі атмосферну зону відпочинку на будь-який час року! Для цього потрібно грамотно зонувати садову територію. Якщо на ділянці є дорослі дерева, не виключено, що доведеться розлучитися з деякими з них, щоб звільнити простір для альпійської гірки, розарію, невеличкого озерця. Порада: біля паркану або огорожі висадіть вічнозелені туї.
Також підберіть вічнозелені кущі для оформлення клумби або альпійської гірки. Обов’язково висадіть кілька кущів улюблених троянд! Запорука акуратного вигляду вашого особистого ботанічного саду — підстрижений, доглянутий газон. Влітку можна зробити сад ще більш затишним: для цього розставте по ділянці горщики та діжки з кімнатними рослинами. Кілька лавок у садку стануть улюбленим місцем для господарів і гостей дачі. Перевагою буде вуличний стаціонарний камін. Його облаштування краще довірити професіоналам. Порада: щоб не страждала газонна трава, прокладіть у саду доріжки — посипані гравієм, викладені плиткою, бетоновані або дерев’яні.
Види зон відпочинку
Розглядаючи фото різних проектів, ми намагаємося уявити, як така ідея виглядала б у нас на ділянці. У принципі, будь-який варіант можна підкоригувати, незалежно від розміру та планування дачі. Починаючи опрацьовувати проект, потрібно врахувати, що існують поширені види зон відпочинку. Цей список допоможе вам визначитися й остаточно сформулювати бачення того, як задум буде реалізовано:
- Патіо — оточений стінами будинку дворик. Більше характерний для Латинської Америки та Південної Європи.
- Закритий майданчик — зі стаціонарним дахом або навісом-ролетом, який відсувається за допомогою спеціального механізму.
- Відкритий майданчик — підготовлена належним чином територія, на якій розміщують садові меблі, рослини, мангал та інші об’єкти.
- Тераса — прибудова до будинку або окремий об’єкт. Може бути відкритою або заскленою. Ідеальний варіант — знімні віконні рами, завдяки яким терасою можна користуватися собі на втіху.
- Павільйон або тент — невелика затінена зона для посиденьок за столом або просто відпочинку на свіжому повітрі.
Садові меблі й обстановка для саду
Стільці та столи для зон відпочинку на відкритому повітрі мають бути виготовлені з матеріалів, стійких з усякого погляду, і не піддаватися корозії, не дряпатися, не вигоряти й не розхитуватися. Найпоширеніший варіант — пластикові меблі для саду. Стільці, крісла, столи, шезлонги з пластику коштують недорого та слугуватимуть сімейству роками.
Плетені меблі — красива й стильна обстановка для саду або тераси. Гарнітур необхідно ховати на зиму, а для зручності оформляти м’якими подушками.
Ковані меблі для саду виглядають особливо вишукано, і вони практично не зношуються з роками.
Текстильні об’єкти: гамаки, лежаки з тканою основою — створюють затишок і дарують незабутні хвилини відпочинку.
Також варто обов’язково придбати:
- Великий надувний матрац.
- Кілька килимків для того, щоб усі гості могли з комфортом розташуватися в тіні під деревами.
- Компактний мангал або барбекю — щоб можна було влаштувати пікнік у будь-якій частині ділянки.
Надувний або каркасний басейн — просто знахідка для спекотного літа! Якщо у вас ще залишилися сумніви, чи варто його купувати, саме час їх відкинути й подарувати собі та близьким можливість освіжитися в спекотний літній полудень на дачі.
Як декор використовуйте садові скульптури, вази, вазони з квітами — наземні та підвісні. Альтанку або тент обладнайте напівпрозорими шторами — це і додаткова тінь, і захист від комах. По саду можна довільно розкидати крісла-мішки, великі комфортні подушки для відпочинку.